Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 Almanya’nın Marl kentinde Alevi – Bektaşi Mezarlığı açıldı

Almanya‘da ilk Alevi mezarlığı, 31.01 2015 tarihinde Almanya’nın Hamburg  şehrinde açıldı. Yaklaşık 5 bin metrekare olan mezarlıkta, 250 civarında mezar yeri bulunuyor. Aleviler Hamburg’tan sonra 16 /10/2016  tarihinde, Almanya’nın başkenti Berlin’de 2. Alevi mezarlığını açtılar. Hamburg ve Berlin‘den sonra, 3. Alevi mezarlığı 12 Mayıs 2018 tarihinde Almanya‘nın Herford  kentinde açıldı.

Marl Alevi- Bektaşı Cemevi, 15 Temmuz 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yazılı bir açıklama yaparak 4. Alevi Mezarlığı’nı Almanya‘nın  Marl kentinde açılacağını kamuoyuna duyurdu.

15 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen  mezarlık açılışına koronavirüs salgınından dolayı sınırlı sayıda bir katılım oldı.  AABK Yol-Erkan Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede’nin çerağı uyandırıp gülbenk okuduğu açılışa Marl Belediye Başkanı  Arndt, AABF Yönetim Kurulu üyesi Melek Şahin, AABF-NRW  Bölge yönetiminin kurullarında görevli olan Bektaş Şahin, Marl Cemevi başkanı Aynur Özcan, yöneticiler ve bir grup  üye katıldı.

Marl Cemevine başkanı Aynur Özcan açılışta kısa bir bilgilendirme ve selamlama konuşması yaptı. Daha sonra lokmalar dağıtıldı.

Marl Cemevi Yönetimi, 4. Alevi mezarlığına ilişkin şu bilgileri kamuoyuyla paylaştı: ‘‘Alevi mezarlığı Cemevimize  yürüme mesafesinde, yıkama yeri ve morgu bulunan alanda, 32 mezar yeri (genişletebilinir), ortasında 4 Kapıyı temsilen dört çiçek bahçesi ve erkân yürütmek için ortasında taşlanmış alan bulunmakta. Girişinde granitden yapılan, üzerinde teslim taşı ve Yunus Emre’nin dörtlüğü yazılı olan anıt bulunmakta.‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir