Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

33 düş yolcusu Amara bahçesinde anıldı

AMARA BAHÇESİ’NDE BULUŞULDU
Katliamın 5. yıldönümü için Suruç Amara Kültür Merkezi’nde anma yapıldı. Anmaya, Suruç aileleri, Suruç yaralıları, HDP Milletvekilleri Feleknas Uca, Hasan Özgüneş ve Ömer Öcalan, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ile ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, SGDF Eş Başkanı Alev Özkiraz, Ankara Gar katliamında kızı Başak Sidar Çevik’i yitiren ve kayyumla görevden alınan Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik, PSA Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Müslüm Metin Hacı Bektaş Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez katıldı.

Anma, Suruç’ta yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı, “Şehit namırın” sloganı atıldı.

‘VAZGEÇMEDİK, UNUTMADIK’
Saldırıdan yaralı olarak kurtulan Dr. Çağla Seven, “Kanlarımızın, acılarımızın birbirine karıştığı yerdeyiz. Onların anısına saygıyla, dayanışmamızla mücadelemizi her zaman yürüttük. Suruç’u unutturmaya  anısına saygımızı yitirmedik. Mücadelemizi her zaman yürüttük. 5 yıldır unutturmaya çalışanlar, adalet mücadelemisi yok saymaya çalışanlara karşı hep birlikte mücadele veriyoruz” dedi.

Anma için Amara’ya gelirken aramalardan geçtiklerini söyleyen Seven, saldırıyı engellemeyenlerin adalet mücadelesini engellemeye çalıştığına vurgu yaptı. Seven şöyle konuştu:

“5 yıl önce katliamı yapanlar elini kolunu sallayarak aramıza karıştı. Emniyet müdürlüğünün önünden geçmesine rağmen durdurulmadı. Ama bizi o gün de arandık bugün de arandık. İlk yıl anma yapmamız engellendi. Bu bahçeye girmemize izin verilmedi. Bu bahçeye anıt dikmemize bile izin verilmedi. Suruç, büyük bir insanlık suçudur. O gün bu saldırı engellenseydi, sonraki katliamlar olmayacaktı. Bizler 5 yıldır adalet mücadelesi yürütüyoruz. Suruç’u unutmuyoruz, unutmayacağız. Nefesimiz yettiğince adalet mücadelesine devam edeceğiz. Vazgeçmedik, unutmadık, affetmedik yine buradayız.”

POLİS FOTOĞRAFLARA SALDIRDI
Anmada konuşmalar yapıldığı sırada, Suruç şehitlerinin fotoğraflarının taşınmasını engellemek istedi. Fotoğrafları taşıyanlar fotoğrafların ellerinden alınmasına izin vermezken, saldırı girişimi protesto edildi. “Suruç’un hesabı sorulacak” sloganları atılırken, hiçbir koşulda fotoğrafları taşınmasını engelleyemeyeceğini söyledi.

Ailelerin ve Suruç yaralıları tepki gösterirken, “patlamayı engellemediniz, fotoğraflarımızı engelliyorsunuz” diye tepki gösterdi. Feleknas Uca elinde parçalanmış fotoğraflarla bir konuşma yaparak, saldırıyı protesto etti.

Ardından karanfiller ve fotoğraflar Amara Kültür Merkezi bahçesindeki ağacın altına bırakıldı.

‘ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
Kısa bir konuşma yapan ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, “Başta 33’ler olmak üzere, Ankara’da, Roboski’de ve diğer katliamlarda yaşamını yitirenleri anmaya devam edeceğiz. Onların düşlerini tamamlayacağız. Onların özgür dünya düşünü sağlayacağız” dedi. Polislere seslenen Tümüklü, “Size asla teslim olmadık, asla diz çözkmedik, asla boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir