Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİ KADINLAR DÜSSELDORF’TAN SESLENDİ: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN, KADINLAR YAŞASIN!

Mahmut Gül / Düsseldorf

Almanya’nın Düsseldorf kentindeki Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlementosu önünde bir araya gelen kadınlar, “Kadın kimsenin malı, mülkü, namusu, emredeceği, hükmedeceği, şiddet uygulayacağı bir varlık değildir. Tehditle, şiddetle, toplumsal baskılar ile bizleri susturamayacaksınız!” diyerek kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet, baskı ve her türlü tahakküme karşı çıktılar.

“Sorunlarımız ortak, mücadelemiz de ortak olacak” vurgusu yapılan protesto, alkışlar ve sloganlarla devam etti. Türkçe ve Almanca okunan basın açıklamalarında İstanbul sözleşmesinin hukuksal olarak da toplumsal olarak da bir ihtiyaç ve zorunluluk olduğunu ,aynı zamanda siyasi iktidarların toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için politikalar yürütmesi gerektiğini belirten kadınlar, dini, dili,ırkı fark etmeksizin kadınların yaşadığı sorunların ortak olduğu ve çözümü için de kadınların hep birlikte bir mücadele yürütmesi gerektiğini vurguladılar.

Almanya Alevi Kadınlar Birliği / NRW Bölge Temsilciliğ / Düsseldorf

AHA / Alevi Haber Ağı paylaştı: 29 Temmuz 2020 Çarşamba

Avrupa’da kadın meclislerini kuruyoruz!

Örgütlü mücadelenin önemine dikkat çeken kadınlar, Avrupa’nın dört bir tarafında kadın meclislerini kurduklarını belirterek tüm kadınları dayanışmaya ve örgütlenmeye davet ettiler.

Protesto katılımcıların konuşmalarının ardından hep bir ağızla söylenen ÇAV BELLA şarkısıyla son buldu!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir