Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

MUHARREM GÜNLERİNDE MUHABBET

Asıl olan gönülleri birleyerek kadını, erkeği, yaşlısı ve genciyle can olmaktır canlarla ve Canana (Hakk,a) ulaşmaktır. YOL MUHABBETİ Ceminde ya da o bulunduğunuz mekanıda bu temel olmazsa olmazdır verilen rızalığın, lokmanın ve eşitçe yapılan bölüşümün.

Gün gelir içselliğinizde taşıdığımız acı ve ağıdı kolektif olarak hissederek dönüştürmektir onları eylemleriyle insanlığın kurtuluş davasına Rıza Şehrine doğru.

Pirimizin nefesinden, Aşığımızın ve bağlamasının sesinden demlenmektir yüreğinizden usunuza doğru. Pirinizin nefesine nefes katan bir değerinizin derlemesi, şiiri kan damarlarınızdan yürekten beyine ulaşan nefsi arındırmanın eylemine dönüşmesidir.

Ki onlar kardeşçe-dostça birlikte yaşamdır. Doğa nimetletine şükran, eşitçe bölüşen insanlığın erdemini engin yüceliğini görmektir. Daha da insanlık davasında yiğitleşen güzelleşen gönülleri cemali yüzünde göstermek, dilinizin sesinde yansıtmaktır.
Dört Ana asırdan biri (zamanı gelmiştir belki ya da bir nedenden dolayı bedeni)Toprağa sırlanmak ya da bir diğeri Su gibi pınardan akmaktır. Hava ve Ateşimiz ise bu Alemde sonsuzdur. Bu 4 Ana Elementlerle var olan, yok olmaz kainatta.

Saltanata, insanın kanını dökene, cehennemle korkutana, bağnaza lanet okumaya ve aynı zamanda hoşgörü derinliğine dalıp bilimle, ilimle, insani yöntemlere bağnazlığa, baskı kuranlara, korku imparatorluğuna karşı eylemlerini, tavır, tutum ve davranışlarını Alevi insanın, toplumunun ve kardeş insanlığın toplumların geneline taşıma Birliği, İriliği ve Bizliğin kaçınılmaz Bütünlük değerinin becerisini öğrenmek, yaşamdaki amacını ve kararlılığını pekiştirmektir. Çünkü insanın Doğasıyla kurtuluşu ve sonsuzluğa özgürlüğü oradadır.
Bunlar ki bizi bizlerle Yola aşk ile sarılarak onlara götüren, getiren, vardıran yaşamın somut odağında evet biraz da YOL MUHABBETLERİDİR.

Aşk-ı hürmetlerimle.
Nadir Sayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir