Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Odatv’nin ‘Tarikatın lideri çocuk istismarından tutuklandı’ haberine engelleme!

Odatv’nin, Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın bir çocuğu istismar etmesi hakkındaki “Türkiye’nin günlerce konuştuğu tarikatın lideri çocuk istismarından tutuklandı” başlıklı haberi engellendi. Odatv’den yapılan açıklamada, “Türk yargısı, bir tarikat şeyhinin sapıklığının ortaya çıkarıldığı haberi yasakladı!” denildi.
Odatv’nin, Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın bir çocuğu istismar etmesi hakkındaki haberi engellendi.
“Türkiye’nin günlerce konuştuğu tarikatın lideri çocuk istismarından tutuklandı” başlıklı haberin linkine tıklandığında, “Bu odatv4.com sayfası bulunamıyor” uyarısı çıkıyor.
Odatv, Akyazı’daki Cumhuriyet Savcılığı’nın ‘gizliliği ihlal’den soruşturma başlattığını söyledi. Odatv açıklamasında, “Devletin Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB), dün gece mahkeme kararını Odatv’ye gönderdiğinde büyük bir şaşkınlık yaşadık. Mahkeme olmayan bir linkin engellenmesini istiyordu” denildi. Açıklamanın devamında, “Görüştüğümüz ESB yetkilileri de Hakim Aylin Özgür’ün verdiği mahkeme kararının yanlış olduğunu söyledi” ifadeleri kullanıldı.
Odatv’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“İstismarın yaşandığı Akyazı’daki Cumhuriyet Savcılığı Odatv hakkında “gizliliği ihlal” gibi sudan bir bahaneyle soruşturma açtı. Ardından aynı adliyedeki sulh ceza hakimliği Odatv’nin haberi hakkında erişim engeli getirmeye çalıştı.
“Çalıştı” diyoruz…
Çünkü hem savcılık başvurusunda hem mahkeme kararında ilgisiz hatta hiç olmayan bir link yazıyordu.
Devletin Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB), dün gece mahkeme kararını Odatv’ye gönderdiğinde büyük bir şaşkınlık yaşadık. Mahkeme olmayan bir linkin engellenmesini istiyordu.
Üstelik…
Görüştüğümüz ESB yetkilileri de Hakim Aylin Özgür’ün verdiği mahkeme kararının yanlış olduğunu söyledi.
İşte bu noktada bir karar vermek zorunda kaldık.
Haberin kaldırılmaması durumunda, zaten kapatılmış olan Odatv’nin yayınını sürdürdüğü alan adına yeniden tümden yasak kararı alınabilirdi. Daha önce yaşadığımız süreçten yaşanabilecekleri tahmin ediyorduk. Yargı içinde Odatv’nin açığa çıkardığı istismarı örtmek isteyenlerin tuzağına düşmemek için, aldıkları kararda yazdıkları link hatalı olduğu halde mahkemenin ne yapmaya çalıştığını görerek haberi yayından kaldırmak zorunda kaldık!
Sonuç olarak Türk yargısı, bir tarikat şeyhinin sapıklığının ortaya çıkarıldığı haberi yasakladı!”
Odatv’nin söz konusu haberinde, Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah bir ‘müridinin’ 12 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği için tutuklandığı belirtiliyordu.
Habere göre, jandarma ekipleri Nurullah hakkındaki ihbar nedeniyle, Sakarya’nın Akyazı ilçesinin Kuzuluk mahallesinde bulunan ‘dergaha’ geldi. Görgü tanıkları, jandarmanın ardından birkaç kişinin daha geldiğini yaşanan tartışmanın ardından tarikat mensuplarının Jandarmaların yanından bir adama saldırdığını söylediler. Görgü tanıkları, jandarmanın biber gazı dahi kullanmasına rağmen, müritlerin saldırısını güçlükle durdurabildiklerini söyledi. Kavganın ardından Fatih Nurullah gözaltına alındı.
Nurullah’ın gözaltına alınmasının ardından soruşturmayı yürüten Akyazı Cumhuriyet Savcısı, cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun ifadesine başvurdu. Çocuk İzleme Merkezi, uzmanların eşliğinde alınan ifadede, çocuk yaşadıklarını ayrıntılarıyla anlattı.
İstismara maruz bırakılan çocuk, “dergahta” 10 yaşında çocuğunun daha olduğunu belirterek söz konusu çocuğun da benzer şekilde istismara maruz bırakıldığını söyledi.
Perşembe akşam gözaltına alınan Fatih Nurullah, Pazartesi mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, Nurullah’ın tutuklanmasına karar verdi.
04.08.2020 Sakarya
S.S.Ajans Ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir