Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Aşüre barış ve sevgi günü olsun

Fatih Cimen – Duisbug

AWO Marxloh Enternasyonal Derneği’nde geleneksel hale gelen Aşur gününü Duisburg Meiderich Landschaftspark Lehrbauernhof bahçesinde gerçekleştirdi.

Korona virüs tedbirlerinin alındığı ve her yıl geleneksel olarak yapılan Aşüre gününe, AWO Enternasyonal Derneği Başkanı Düzgün Küçükdoğan, IG Metal sendikası üyesi TKS İşyeri işçi temsilcisi Ali Güzel, SPD Uyum Meclisi adayı Mike Kim, Aile Danışmanı Şair-Öğretmen Yüksel Yenice Çağlar ve dernek üyeleri katıldı.

Başkan Düzgün Küçükdoğan, derneğin çalışmaları hakkında üyelere bilgi verdi. Açık havada doğanın içinde güzel güneşli bir günde yapılan toplantıda emeğe geçen tüm üyelere teşekkür etti. Bilgilendirmenin ardında ise ‘’İnsan ilişkileri ve İletişim’’ konusunda Aile danışmanı şair Öğretmen Yüksel Yenice Çağlar şiirlerinden birer örnekle bir sunum yaptı.

Corona virüs’ten dolayı çevre kirliliği azaldı

Aile Danışmanı Şair Öğretmen Yüksel Yenice Çağlar ise ’İnsan ilişkileri ve İletişim’’ konulu bir seminer verdi. Havanın güneşli güzel olmasının bir fırsat olduğunu belirttiği toplantıda yaptığı konuşmada, ‘’Corona günlerini kolay kolay atlatamazdık. Atlatamadık daha. İyi ki daha var. Doğa kendine geldi. Araba kullanılması azaldı. Çevre kirliliği azaldı. Ağaçların, parkların, ormanların yeşili bile değişti. Onun için bir defa daha sizlerin, doğanın kıymetini bilip doğayla içiçe yaşamanızı bize anımsattı bu Corona virüs dönemi. İletişim ne yazıkki, hergeçen gün kirlenen dünyada, kirlenen insanlığın içinde gittikçe kötüleşti. Mutsuzlukları, umutsuzlukları görmeye başlıyoruz. İlişkinin dengesi bozulmaya başlıyor. Aşırı duygular mantığı engelliyor’’ ifadesi kullandı.

Aşüre barış ve dostluk çorbası olsun

Başkan Düzgün Küçükdoğan: Üyelerimizle birlikte Aşüre günü gerçekleştirdik. Aşüremizi hazırladık. Aşüre’nin anlamına gelirsek, hepimizin bildiği Nuh peygamberin erzağının bitmesinden dolayı, elinde olan erzağını bir araya getirerek bir tatlı yapımına Aşüre demişler. Aynı zamanda İbrahim Peygamber ve diğer Peygamberlerin kurtuluşundan dolayı da Aşüre yapıldığı söylenmektedir. Diğer bir anlamı ise bilindiği gibi 680 yılında gerçekleşmiş olan Kerbela Olayı ve on muharrem dile getiriliyor. Hz.Hüseyin’in katledilmesi ve oğlu Zeynel Abidin’in sağ kalışından dolayı ona atfen böyle bir çorbanın hazırlanmış olduğu rivayet edilmektedir. Biz Awo internasyonal derneği için ise, Aşüre gününü bir bayram tadında, bir barış tadında, bir dostluk tadında hazırladık. İstiyoruz ki, dünya halklarına, tüm insanlığa vesile olsun, katkı sunsun, dostluğu pekiştirsin bu acılar artık bitsin, dünyaya huzur gelsin, sevgi gelsin, kardeşlik gelsin, mutluluk gelsin, insanlar öldürülmesin, ezilmesin, bizim bugün pişirdiğimiz Aşure, barış, dostluk sevgisi çorbası olsun’’dedi.

Sunumun ardından Pişirilen Aşüre üyelere ikram edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir