Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİLER VE ALEVİ KURUMLARI İÇİN BİRLEŞME VE AYRIŞMANIN ANLAMI!

Devrimcilerin, sosyalistlerin, sosyal demokratların, emek ve demokrasi güçlerinin gündemlerini en çok meşgul eden şey, birlik tartışmaları ve sadece söylemde kalan birlik çağrılarıdır.
Doğal olarak, Aleviler ve Alevi kurumlarının bu gündemin dışında kalması mümkün değildir. Evet, Alevilerde “birlik” çağrıları çok kıymetlidir ve yürekleri ısıtan bir kavramdır “BİRLİK.”… Cemlerde, toplantılarda çokça ifade edilir bu sihirli sözcük. “Gönülleri birlemek” kadar güzel bir ifadesi vardır inancın. Ancak; ifadenin güzelliği ve sıcaklığı pratikte çok karşılığını bulmaz. Cemden sonra unutulur bir çok şey. Küsler, dışarı çıkar çıkmaz devam eder küskünlüğüne. Rekabet duygusu, kin, kibir gibi kötü huylar, bir türlü terk etmez kimi insanların zihnini. BİRLİK gibi, gönülleri bir edelim gibi güzel ifadeler; kötü niyetli ağızlarda kirletilir ve inandırıcılığını yitirir. Bunun en temel sebebi, söylemin, gerçekliğimizle olan çelişkisidir.
Esasında, birlik tartışmalarını, ayrışma ihtiyacı ile birlikte ele almak zorundayız. BİRLİK; kiminle birlik? sorusunu daha kıymetli kılıyor aslında. Herkesle birlik, ifadesi, esas problemli olan şeydir. “Ne olursan ol yine gel çağrısı” arınmak isteyenlere yapılan bir çağrıdan başka bir şey değildir aslında. “Hadi bir daha dene, korkma, bu sefer yapabilirsin” kapımız arınmak, yunmak isteyen herkese açıktır demek istemiştir Mevlana hazretleri.
Yani kısacası, ne olursan ol, kim olursan ol, ister hırsız, ister arsız, ister düşkün, ister hayın, ister istismarcı, ister üç kağıtçı ol … gel birleşelim, uzlaşalım demek kadar tehlikeli bir yaklaşım olamaz. Aksine, bu ve benzeri kesimlerle AYRIŞMA çağrısı en az BİRLİK çağrısı kadar anlamlı ve bir o kadarda zorunlu bir çağrıdır. ALEVİLER hızla ayrışmalıdır ki gönülleri birleyebilsinler. Hızla ayrışmalılar ki, yola girsinler ve yol alabilsinler.
Aleviler; Alevi hareketini ve kurumlarını kendi çıkarları ve ikballeri için basamak yapanlardan hızla ayrışmalıdır. Çürümüşle ayrışmalı, düşkünle ayrışmalı. En azından bu kesimlerle kişi bazında olmasa bile, anlayış bazında ayrışabilmelidir. Aleviliği asimile etmek için görevlendirilmişlerden ayrışmalıdır.
Bunu yapamaz isek, birlik çağrısının bir ayağı kısa kalır. Bunu yapamaz isek, birlik çağrılarımızın inandırıcılığı zayıflar. ALEVİLER, bu anlamda ciddi bir kavşaktadır. Sözün özü şudur ki, Ayrışamaz isek, birleşemeyiz. Bu ayrışma, aynıların ayrı yerlere düşmesi şeklinde değil, tersine aynıların yolda birleşmesi şeklinde olmalıdır. Aksi taktirde mücadele, sadece küçük iktidar kavgasından başka bir anlam taşımaz. Koltuk kavgasından ileri gitmez.
Yol cümlemizden ulu ise, birlik te yolda olmalıdır.
Yola revan olanlara aşk olsun.
Ne mutlu eğri zamanda doğru yerde durabilene.
Aşk ile…
08/09/2020
Cuma Erçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir