Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ahmet Atakan’ın ölümünün 7 Yılı …

Gezi direnişi sırasında Hatay’da binadan düştüğü iddia edilen Ahmet Atakan’ın ölümünün 7. Yılı. Şu ana kadar herhangi bir davanın açılmamasında devletin sorumluluğunun olduğunu belirten Gezi Şehit ve Gazileri Platformu Sözcüsü Volkan Kesanbilici, Atakan’ı unutturmamak gerektiğini söyledi.
Gezi direnişi sırasında 10 Eylül 2013’de Hatay’ın Armutlu Mahallesi’nde polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın ölümün üzerinden 7 yıl geçti. Gezi Şehit ve Gazileri Platformu Sözcüsü Volkan Kesanbilici, Atakan’ın öldürülüşünün 7. yılı olduğunu belirterek, Atakan ile ilgili açılmış bir davanın olmadığını sadece devam eden bir soruşturma dosyasının olduğunu söyledi.
Kesanbilici, “Bunun dışında kendisinin düştüğü iddia edilmişti ama bizler öyle olmadığını biliyoruz. Ahmet özellikle hayat sokaklarında çok aktif, politik bir delikanlı. Oralarda hem halkın sevdiği aynı zamanda polisin de mimlemiş olduğu bir genç. Dolayısıyla o sır perdesi 7 yıldır duruyor” dedi.
“ATAKAN DAVASININ ÜZERİ ÖRTÜLMEYE ÇALIŞILDI”
7 yıldır herhangi bir davanın açılmamasında devletin sorumluluğunun olduğunu belirten Kesanbilici, bu konuda kamuoyunun da bu davanın açılmasını sağlayamadığı için sorumluluğu olduğunu söyledi.
Kesanbilici, açılan davalarda da açılmaması için çok direnildiğini ama Ahmet Atakan davasının üzerinin örtülmeye çalışıldığını söyledi.
Ahmet Atakan’ı unutturmamak gerektiğini kaydeden Kesanbilici, şu çağrıyı yaptı:
“Sadece Ahmet Atakan için değil, bizimle direnenlere sahip çıkmalıyız. Daha sonra onlarla omuz omuza olmalıyız. Hepimiz oradaydık dediğimiz zamanlarda, sonrasında sağlık, hukuk meselesinde de dayanışmayı sürdürmek zorundayız. Aynı şekilde Ahmet Atakan için de unutturmayalım, davasının açılması, katillerinin bulunması için gündemde tutalım ve kamuoyu baskısı oluşturalım.”
Bu arada, Ahmet Atakan, ölümünün 7. yılında Defne İlçesi’ne bağlı Pınarbaşı Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı.
NE OLMUŞTU?
Ahmet Atakan, 10 Eylül 2013 tarihinde Hatay’ın Armutlu Mahallesi’nde polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.
Atakan’ın öldürülmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen, soruşturma henüz tamamlanmış değil.
Soruşturma tamamlanmadığı için de mahkeme aşamasına geçilemedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.