Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Cemil Çiçek’e hakaretle suçlanan 90 yaşındaki Aydın, serbest bırakıldı

Emekli öğretmeni Hasan Basri Aydın, sağlık sorunları nedeniyle geldiği İstanbul’da, eski bakan Cemil Çiçek’e hakaret suçlamasından gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Aydın’ın tutuklanmasına karar verildi. Aydın, cezaevine götürülürken “Benden korkan bir devletten ne beklenir? Bitmiş” dedi. Silivri Cezaevi’ne gönderilen Aydın tutuklanmasına gerekçe gösterilen eski mahkeme kararının ulaştırılması üzerine cezaevine girmeden serbest bırakıldı.

Emekli edebiyat öğretmeni ve yazar Hasan Basri Aydın, Malatya’dan sağlık sorunları nedeniyle geldiği İstanbul’da havalimanında gözaltına alındı. Hasan Basri Aydın’ın eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e hakaret ettiği iddiası ile ilgili eski bir dosyadan dolayı gözaltına alındı.

Gözaltına alındıktan sonra Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne getirilen 90 yaşındaki Hasan Basri Aydın’ın hakkındaki davaların düştüğü ancak adli sicilden resmi olarak silinmediği için gözaltına alındığı ifade edildi. Adliyede ifade veren Aydın’ın tutuklamasına karar verildi.

Aydın 2007 yılında dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek’e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanmıştı. Sincan 1. Sulh Ceza Mahkemesi 2012 yılında Hasan Basri Aydın’a, Adli Tıp Kurumu tarafından verilen cezai ehliyeti olmadığına yönelik rapor sonrasında beraat kararı vermişti. Ancak Aydın’ın 3 yıl 6 ay ruh sağlığının Adli Tıp tarafından izlenmesine karar verilmişti.

Aydın hakkındaki bu kararın aradan geçen süre boyunca kaldırılmadığı için gözaltına alındığı öğrenildi. Savcılık tarafından Silivri Cezaevi’ne gönderilen Aydın, hakkındaki bu kararın savcılığa ulaştırılması sonucu cezaevine girmeden tekrar serbest bırakıldı.

Cezaevine götürüldüğü sırada açıklama yapan Hasan Basri Aydın, “Benden korkan bir devletten ne beklenir? Bitmiş” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir