Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

12 Eylül Darbesi 40. Yılında AKP ile devam ediyor

Türkiye tarihinin en karanlık dönemi olarak adlandırılan 12 Eylül Askeri Darbesi’nin üzerinden 40 yıl geçti. Darbe ile Anayasa askıya alınırken, aralarında siyasi parti ve sendikaların da oluğu binlerce Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ve dernek kapatıldı. 9 yıl boyunca ülke asker postalları altında yönetilirken bu sürede 750 kişi öldürüldü, 50 kişi ise idam edildi. 7 bin kişi idam ile yargılanırken 517 kişiye idam cezası verildi. Yine 650 bin kişi gözaltına alınırken, 1 milyon 683 bin fişlendi, 388 bin kişinin pasaportuna el konuldu.

AKP uygulamaları 12 Eylül darbesini aratmayan boyutlara ulaştı

12 Eylül darbesinin üzerinden 40 yıl geçti. 40 yılda Türkiye’de hiçbir şey değişmedi. 12 Eylül ardından çok ağır bir enkaz bıraktı. Ülkemiz halen bu enkazın altında. Türkiye  “1961 ve 1971 darbeleri ile hesaplaşılmadı. Bu hesaplaşamama  12 Eylül 1980 Faşist Darbesi’nin olmasının yolunu açtı. Amerikancı  faşist generallerin gerçekleştirdiği 12 darbesiyle hesaplaşılmadığı için, 28 Şubat Postmodern darbe ve 15 Temmuz Darbe girişimi yaşandı.

Bugün ise 12 Eylül AKP ile devam ediyor. ‘Askeri vesayete son verdik’ diyen AKP bu gün darbeler ile besleniyor. Erdoğan’ın 15 Temmuz’da hemen sonra ‘ bu darbe Allah’ın bir lütfudur’ diyerek darbelerden nasıl beslendiğini ortaya koydu. 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra ülkenin normalleşmesi için adımların atılması gerekirken, ancak darbe dönemlerinde yaşanacak uygulamalar hayata geçirildi. Temel hak ve özgürlükler askıya alındı. İlan edilen OHAL ile birlikte demokrasi sekteye uğratıldı. Yüzlerce dernek STK kapatıldı. Onlarca gazete radyo ajans dergi kapatıldı. 125 binin üzerinde kamu çalışanı ihraç edildi. AKP uygulamaları 12 Eylül darbesini aratmayan boyutlara ulaştı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir