Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kayıp yakınları Kamil Bilgeç’in akıbetini sordu

Kayıp yakınları, 1995’te Silopi Adliyesi’nden çıktından sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Kamil Bilgeç’in akıbetini sordu.
Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin her hafta düzenlediği “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 605’inci haftası, yayınlanan video ile gerçekleştirildi. Kayıp yakınları, 27 Kasım 1995 yılında Şırnak’ın Silopi ilçesinde kaybolan ve kendisinden haber alınamayan Kamil Bilgeç’in akıbetini sordu.
‘ADLİYE BİNASI ÇEVRESİNDE KAYBOLUR’
Kayıp hikâyesini okuyan İHD Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Erdoğan, Kamil Bilgeç’in Şırnak’ın Silopi İlçesine bağlı Xirabreşik (Yeniköy) köyünün muhtarı ve 11 çocuk babası olduğu bilgisini paylaştı. Bilgeç’in, 27 Kasım 1995 tarihinde Silopi Adliye binasında bulunan seçim kuruluna, 1995 yılında yapılacak olan yerel seçimler için seçmen kâğıtlarını almaya gittiğini aktaran Erdoğan, “Seçmen kağıtlarını aldıktan sonra, Adliye binası civarlarında amcasının oğlu Yusuf Kerimoğlu ile karşılaşır. Bilgeç, Yusuf Kerimoğlu’na buradan eve gideceğini söylese de, o gün eve dönmez. Aile, o gün eve dönmeyen Kamil Bilgeç için, Emniyet Müdürlüğü’ne ve Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulunarak durumu bildirir. Ancak bu girişimler sonuçsuz kalır” dedi.
‘SENİN DE GÜNÜNE AZ KALDI’
Kamil Bilgeç’in amcasının oğlu Yusuf Kerimoğlunun da, Kamil Bilgeç kaybedilmeden önce telefonla tehdit edilmeye başlandığını ifade eden Erdoğan, “Yusuf Kerimoğlu, ilçe içinde yolda yürüdüğü bir sırada, beyaz renkli Reno marka bir araç tarafından takip edilir. Kendisine yaklaşan araçtan ‘Senin de gününe az kaldı’ diye seslenilerek tehdit edilir. Yusuf Kerimoğlu, 1994 yılında çalıştığı yerindeki bir arkadaşı tarafından ‘PKK’li’ diye baskıya maruz kalır. İlçede Yusuf Paşa diye bilinen ve JİTEM’de görevli Kıdemli bir Üsteğmen tarafından uzun bir süre tehdit edilir ve takip edilir. İş arkadaşı daha sonra Kerimoğlu’na iftira ettiğini itiraf eder” diye konuştu.
‘SINIRDA GÖZALTINA ALINDILAR’
Bilgeç ailesinin karşılaştıkları baskı ve tehditler nedeniyle resmi kurumlara başvurmaktan çekindiğini aktaran Erdoğan, şunları söyledi: “1996 yılının Kasım ayında Kamil Bilgeç’in amcasının oğlu Mehmet Bilgeç, Halil Birlik isimli yurttaş ile birlikte Irak’ta yaptığı ticari işler için Habur Sınır Kapısından geçerken, araçları durdurularak gözaltına alınır. Bir daha ikisinden de haber alınmaz. Kamil Bilgeç’in ailesi 2009 yılında Silopi Cumhuriyet Savcılığı’na başvurur. Kamil Bilgeç, Mehmet Bilgeç ve Halil Birlik’in akıbetleri hala belirsiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.