Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Irkçı- faşist odaklar ”Alevi” adıyla bir Türk-İslam derneği daha kurdular

 AKP- MHP bloku devletin Alevisi olmayı kabul etmeyen Alevi kurumlarını etkisizleştirbilmek için, ‘‘Türk İslam Ocakları‘‘ ve benzeri ırkçı- faşist örgütlere Alevi dernekleri kurdurtuyor. Bu politik yönelimin en son örneği, ‘Yesevi Bektaş-i Oğuz Ocakları’ adıyla kurulan dernektir.

Siyasal iktidarın ve ırkçı- faşist MHP’nin Alevileri asimile etmek için kurdurdukları faşist derneğe, Alevi pirlerinden tepkiler gelmeye başladı. t Kureyşan Ocağı’ndan Pir Musa Kazım Engin, AKP- MHP bloku tarafından kurdurulan dereneği “Faşist Alevi örgütlenmesi” olarak nitelendirerek, Alevi kurumlarına bu faşist örgütlemeye tavır alma çağrısı yaptı.

Pir Musa Kazım Engin, “faşist Alevi örgütlenmesi”ne ilişkin şu ifadeleri kullandı: ‘Yesevi Bektaş-i Oğuz Ocakları’ diye faşist bir Alevi örgütlenmesi oluşmuş. Hacı Bektaş Veli Dergahı’na da gitmişler. Bir koldan da Turizm ve Kültür Bakanı ile görüşerek 2021 yılında Hacı Bektaş Veli Dergahı’na çökme planları yapılıyor. Alevi örgütleri hala ‘meleklerin cinsiyetini tartışıyor.‘‘

Pir Engin, Alevilerin bir kesimi içerisnde yaygınlaşmaya başlayan  ‘‘Türk-İslam Sentezi‘‘ anlayışına ve bu anlayışın ortaya çıkardığı ırkçı- faşist örgütlmeye  karşı, demokratik Alevi kurumlarının asılmaz bir set oluşturulması gerektiğine vurgu yaparak, kurumlarımızın “Hace Bektaş Veli Dergâhı postnişini Veliyettin Ulusoy’un yanında saf tutumlarının bu süreçte çok önemli olduğunu belirtti.

Pir Engin,  bu çete örgütlenmlerine karşı Alevilerin ve demokratik Alevi kurumlarının yürütecekleri mücadeleye ilişkin 12 maddelik bir öneri sundu:

Pir Musa Kazım önerileri şöyle:

1-Aranızdaki polemikleri erteleyin.
2- Yükselen faşist Türk-İslam dalgasına karşı bir set oluşturun.
3- Hace Bektaş Veli Dergâhı postnişini Veliyettin Ulusoy’un yanında dayanışmanızı gösterin.
4- Üzerine serptiğiniz ölü toprağını kaldırıp atın.
5- Bu kadim Yol’u küçücük siyasi çıkarlarınıza alet etmekten vazgeçin.
6- Kurumlarınıza ehliyet ve liyakat ile omurgalı duruşa sahip, geniş ufuklu ve gelecek 25 yıla bu mazlum toplumu taşıyacak yöneticileri seçin.
7- Müşir, pir ocaklarına mensup “pir/dede/ analar” ikrar vererek el ele, el Hakk’a ilkesi gereği Yol’a talip olun. Görgüden- sorgudan geçin. Yol cümleden uludur deyin.
8- Asimilasyona, devletin ve Diyanetin projelerine karşı yek vücut olun.
9- Çocuklarımızı korumak için toplu halde örnek mahkeme ve AİHM kararları üzerinden ülkenin her yerinde zorunlu din derslerine karşı mahkemeleri dilekçelerle tıkayın, sivil itaatsizlik eylemleri yapın.
10- Cemevlerinde bir eli devlette, bir eli Diyanette olan Cem Vakfı yetiştirmesi “Biyolojik ve çakma dede” işgaline son verin. Ehliyet ve liyakata sahip dedelere görev verin.
11- Harem- selamlık uygulayan, cem girişinde kadınlara türban dağıtan, cem içinde Mevlevî semazeni bulunduran ” Biyolojik ve çakma dedelere “rızalık” vermeyin.
12- Eğitim çalışması ve seminerlerde teknolojiyi kullanın. Gençliği bilinçlendirin, gönüllü öğretmenlerle felsefe ve genel kültür eğitimleri başlatın.‘‘

‘‘Kaldırmadıkça başlarımızı, sefaletiniz bitmez. Gerçek Erenlerin demine hü” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir