Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi örgütlerinden TTB’ye destek açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Türk Tabipleri Birliği’ni hedef alan açıklamalar yapmasına tepkiler çığ gibi büyüyerek devam ediyor. Çeşitli  siyasi partilerin, sandıkların, meslek ve demokratik kitle örgütlerinin Türk Tabipleri Birliği’nin destekleyen açıklamlarına, Avrupa ve Türkiye’deki Alevi kurumlarının yaptıkları destek açıklamasıda eklendi.

“Yönetemiyorsunuz, Ölüyoruz”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) , Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) , Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) , Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE), Alevi Kültür Dernekleri (AKD) ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın  imazalarıyla yayınlanan ortak açıklamada, AKP- MHP blokunun Türk Tabipleri Birliği’ni hedef almasına sert tepki gösterildi.

Türk Tabipleri Birliği’nin“Yönetemiyorsunuz, Ölüyoruz” eylemi sonrasında, AKP –  MHP bloku  sözcüsü ve  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TTB’nin koronavirüs salgınından çok daha tehlikeli olduğuna ilişkin şu ifadeleri kullandı: “TTB; Koronavirüsten çok daha tehlikelidir, zehirlidir. Kapatılmalı ve yöneticileri yargılanmalıdır”

Türk Tabipleri Birliği’nin kapatılmasını ve yöneticilerinin yargılanmasını isteyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye tepki gösteren Alevi kurumları, ortak imzalı yazılı bir açıkla yaparak Türk Tabipleri Birliği’nin yanında olduklarını şu ifadelerle belirttiler:

“2020 yılının başından beri ülkemizde ve dünyada ilan edilen pandemi süreciyle birlikte, bilimin ve ilmin ne kadar değerli olduğu ortaya çıkmıştır. Bu dönemde anlaşılmıştır ki; yüzümüzü karanlığa değil, aydınlığa dönmeliyiz” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi:

“Ülkede iyiden, adaletten, bilimden, demokrasiden yana olan tüm yapıları yok etmeye çalışanlar, şimdi de Covit-19’la en ön saflarda mücadele edenleri korumakta yetersiz kalanlar, suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkarak pandemi sürecini yönetmeye çalışanlar, salgına karşı halkı doğru bilgilendirenleri hedef gösteriyor.
İnsan yaşamı için canını ortaya koyan sağlık emekçilerinin mücadelesi, azmi takdire şayandır.
Birinci önceliği Halk sağlığını korumak olan ve bunun için yıllardır eğilmeden, bükülmeden, iktidarın ve paranın saltanatına boyun eğmeden mücadele eden Türk Tabipler Birliğine karşı mesnetsiz ve antidemokratik baskılar karşısında, toplumcu bir demokratik örgütlenme olan TTB’nin yanındayız.
Bizler için, halk sağlığı için canını veren kahramanlarımızı minnetle anıyoruz”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir