Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avustralya Alevi Kurumları: Alevi Anıtımıza çirkin saldırı!

Avustraly Moreland kentindeki Alevi anıtına saldırı yapıldı.  Dersim, Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarınıda hayatlarını kaybedenlerin anısına Moreland Belediyesi ile Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu (AFA)  tarafında  ortak bir proje olarak yapılan ”Alevi Anıtına” kimliği henüz bilinmeyen kişi veya kişilerce düzenlenen saldırıya, Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu, Avustralya Alevi Toplum Konseyi, Canberra Alevi Kültür Merkezi, Dandenong Alevi Kültür Merkezi ve Sunraysia Çağdaş Alevi Kültür Merkezi ortak imzalı bir bildiri yayınlayarak sert tepki gösterdiler.

Avustralya Alevi Kurumları, yayınladıkları yazılı açıklamada, Alevilerin acılarını ve yaşadıkları katliamları simgeleyen anıta yapılan çırkın saldırıya ilişkin şu ifadeleri kullandılar: ‘‘Moreland Belediyesi ve Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu AFA ile ortak bir proje olarak yapılan Alevi anıtımıza bu sabah (22 Eylül 2020) kimliği henüz bilinmeyen kişi veya kişilerce düzenlenen çirkin saldırıyı üzülerek öğrendik. Coburg Lake Reserve’de 13 Ekim 2013’de açılan Avustralya’da ilk ve tek olan Alevilerin acılarını ve yaşadıkları katliamları simgeleyen Anıtımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Alevi Anıtı’mıza yapılan bu saldırı değerlerimize, inancımıza ve Avustralya çok kültürlülüğüne yapılan bir saldırıdır.‘‘ifadelerinin yer aldğı açıklamnın devamında, şunlar kaydedildi: ”Aleviler, 73 millete bir nazarda bakar. Hiç bir ırka, inanca, dile, yaşam biçimine saygısızlık etmez, tam tersine herkesin eşit, adalet, barış ve demokrasi içinde yaşmasını savunur.

Biz Aleviler, Avustralya’nın çok kültürlü toplum yapısına uygun olarak, farklı inanç ve kültürlerle karşılıklı saygı ve ahenk içinde yaşamaya devam edeceğiz. Bu tür saldırılar bizi inandığımız Demokratik, Laik ve insanı Hakk bilen, doğacı ve humanist yaşam tarzımızdan vazgeçiremez.

Anıtımıza yapılan bu çirkin saldırının takipçisi olacağız. Bu saldırıyı yapan veya yaptıranları şiddetle kınıyoruz.”

AHA / Avustralya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir