Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Savaş karşıtı Giyas İbrahimov Bakü’de evi basılarak gözaltına alındı

Azerbaycanlı aktivist Giyas İbrahimov, savaş karşıtı açıklamaları nedeniyle evi basılarak gözaltına alındı. İbrahimov, gözaltına alındıktan iki saat sonra serbest bırakıldı.

Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ nedeniyle çatışma başlarken Azerbaycanlı aktivist Giyas İbrahimov, savaş karşıtı açıklamaları nedeniyle evi basılarak gözaltına alındı.

Giyas İbrahimov, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerde, gözaltı işlemi için İbrahimov’un Bakü’deki evine giren iki kişiden birinin sivil giyimli olduğu ve kendisini Azerbaycan İstihbarat Teşkilatı (Devlet Tehlikesizlik Hizmeti – DTK) memuru olarak tanıttığı görülüyor. Söz konusu kişilerin İbrahimov’a gözaltına alınma gerekçesini söylemeyi reddediyor.

İbrahimov, videoda tutuklanma nedeninin sosyal medyadaki savaş karşıtı paylaşımları hakkında ‘birkaç kişinin’ şikayetleri olduğunu düşünüyor.

Giyas İbrahimov, gözaltına alındıktan iki saat sonra serbest bırakıldı. İbrahimov bundan önce Mayıs 2016’da, eski cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in bir heykeline grafiti yaptıktan sonra aktivist arkadaşı Bayram Memmedov ile birlikte tutuklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir