Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Türkiye’den Azerbaycan’a gönderilen Suriyeli çetler: “Şiiler bize ihanet etti, hepimiz ölüyoruz”

Türkiye’den Azerbaycan’a gönderilen ve cephe hattına sürülen Suriyeli cihatçıların, savaşın ilk gününde yaşananları “felaket” olarak nitelendirdiği ve çok sayıda kayıp verdiği öne sürüldü.

Sendika63.org’un aktardığına göre; Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı, Türkiye’den Azerbaycan’a gönderilen Suriyeli militanlara ait olduğu öne sürülen ses kayıtları yayımladı.

Step’in yayımladığı kayıtlara göre, bir militan savaşın ilk gününde yaşananları “felaket” olarak nitelendiriyor ve çok sayıda kayıp verdiklerini belirterek diğer militanlara Azerbaycan’a gelmeme çağrısı yapıyor.

Söz konusu kişinin ayrıca, “Şiiler bize ihanet etti, hepimiz ölüyoruz” ve “Türkler bizimle değil. Sadece Şiiler var. Onlardan başkası yok” dediği duyuluyor.

“Ne Olmuştu?”

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Step Haber Ajansı’na konuşan AKP destekli gruplardan askeri bir kaynak, MİT’in Azerbaycan’a gönderilmek üzere aylık 2 bin dolardan üç aylık sözleşmelerle asker alımına başladığını söylemişti.

Kaynak, ilk olarak Sultan Murat Tümeni, Hamza Tümeni, Feylak’uş Şam’dan 1500 Suriyeli paralı askerin hazır olduğunu ancak bu unsurların görevlerinin netlik kazanmadığını söyledi.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen “all4Syria” haber sitesi de 1000 Suriyeli militanın 23 Eylül’de Azerbaycan’a gideceğini ve militanların üç aylığına 1800 dolar maaş alacağını öne sürmüştü.

“all4Syria” haber sitesinin direktörü Eymen Abdülnur, Azerbaycan’a gidecek bir militana ait olduğu öne sürülen ses kaydını yayımlamıştı.

Gazeteci Lindsey Snell de 22 Eylül’de Türkiye’den Azerbaycan’a sevk edilen Hamza Tümeni’ne bağlı militanların fotoğrafını paylaşmış ve fotoğrafı Hamza Tümeni’nden bir kaynağın kendisine ilettiğini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir