Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Gençlik Örgütleri: “Bu düzeni alt üst etmek bizim elimizde”

10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın 5. yılında Beşiktaş’taki Hakan Pastanesi önüne çağrı yapan Gençlik Örgütleri’nin eylemi polis tarafından engelledi. Bunun üzerine eylem Barbaros Meydanı’na taşındı. Basın açıklaması gerçekleştiren Gençlik Örgütleri, “Onların hesabını mücadele ederek soracağız” dedi.

Yoğun polis ablukası altında gerçekleştirilen eylemde gençler, katliamda hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirilirdi. Hayatını kaybeden 103 kişinin isimleri okunarak ‘Yaşıyor’ diye haykırıldı.

Gençlik Örgütleri adına okunan basın metninde ise şunlar ifade edildi:

“2013’te Taksim meydanı başta olmak üzere bütün şehirlerin meydanlarında yaşamdan yana olan milyonların bir araya gelişine şahit olduk. Her eve direniş fikrinin girdiği o günlerde, örgütlü hareket etmenin, mücadelenin sokakta verileceğinin anlaşılmasının bizleri nasıl özgürleştirdiğini gördük.

Gezi direnişiyle ırkçılığın karşısında halkların ortak mücadelesini hepbirlikte yükselttik. Ortadoğu’da yürütülen yağma ve talan savaşının içerisinden direnen ve ortak mücadele eden, halkların zaferi olan Kobane direnişine tanık olduk, yaşadık. Gelişen bu mücadelelerin ancak katliamlarla bastırılacağını düşünen devlet elbette yanıldı. Katledenler kaybedecek.

Bu yüzdendir ki 2015’te patlayan bombalar; bu yüzdendir ki, bir gecede gerçekleştirilen gözaltılar ve tutuklamalar. Bizler nasıl ki geleceksizliğin örgütlenmesi ve intiharların artmasına karşı direndiysek, nasıl ki kadınların katledilmesine ve katillerin yargıda aklanmasına karşı mücadele ettiysek, nasıl ki yakılan bir ormanın, sömürülen bir işçinin hesabını sorduysak aynı şekilde 5 yıl önce yoldaşlarımızın bir bombayla katledilmesini de unutmayacağız affetmeyeceğiz. Onların korkularını gerçek kılacağız. Kadınlar, işçiler, emekçiler, gençler onların sonunu getirecek olanlar bizleriz.

‘Bir yol kavşağındasın ve senin değişmek için çırpınıyor kaderin…’ Tarih boyunca isyan etmenin ve direnişin özgürleştirdiğini deneyimledik. Öğrendik ki gücümüz birliğimizden, örgütlülüğümüzden gelmekte. Bugün daha fazlasını yapmak, bu düzeni alt üst etmek de bizim elimizde. 10 Ekim’de yitirdiğimiz yoldaşlarımızı anmak onların bizlere bıraktığı kavgayı büyütmek için sokak sokak, mahalle mahalle örgütleneceğiz. 10 Ekim’de yitirdiğimiz yoldaşlarımızın adlarını mücadelemizde yaşatacağız. Onların hesabını bu sistemi yıkarak ve devrim için örgütlü mücadeleyi yükselterek soracağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir