Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat:”Diplomasi çalışmalarımız pandemi salgınına rağmen tüm hızıyla devam ediyor “

AABF Genel Sekreteri Ufuk Çakır ile AABF Kuzey Bölge Başkanı Haydar Gençer, AABF ile Niedersachsen Eyalet arasında Aleviler için hak eşitliği anlaşmasının imzalanması, bu anlaşmanın imzalanmasının ardından, Niedersachsen Eyaleti’ndeki bir Üniversite’de Alevilik Kürsüsü’nün kurulması, Medya kurullarında Alevilerin’de temsil edilmesi ve cezaevlerindeki Alevi mahkumlara manevi destek sunulması gibi konularla ilgil Eyalet Müsteşarı Dr. Mielke ile kapsaml bir görüşme yaptılar.

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat, bugün gerçekleşen görüşmeye ilişkin sosyal medya sayfasında yazlı bir açıklama yaptı. Başkan Mat’ın yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

“Bugün Niedersachsen Eyaleti Müsteşarı Sayın Dr. Mielke ile son derece içerikli bir görüşme gerçekleştirdik.

Bir saati aşan bu görüşme aynı zamanda Niedersachsen Eyalet Başbakanı Sayın Weil ile düzenleneceğimiz toplantı öncesinde önemli bir ön görüşmeydi.

Konuştuğumuz konular:

Devlet antlaşmasının imzalanması,

Niedersachsen Eyaleti’nde üniversitede Alevilik Kürsünün kurulması,

Medya kurulu temsiliyeti ve yaşanan olumsuzluklar,

Cezaevlerinde manevi destek gibi konular…

Ayrıca, NRW Eyaleti’nde olduğu gibi Niedersachsen Eyaleti’nde de kamu tüzel kişilik ile ilgili talepte bulunacağmızı ifade ettik.

Sayın Dr. Mielke isteklerimizi değerlendireceğini ve en kısa zamamda Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı Sayın Weil ile toplantıyı ayarlayacağını belirtti.

Kurumumuzu temsilen toplantıya katılan Genel Sekreterimiz Ufuk Çakır ve Kuzey Bölge Başkanımız Haydar Gencer canlarımıza teşekkür ediyoruz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir