Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İdam Edilişlerinin 83. Yılında Dersim İleri Gelenlerini Saygı ile Anıyoruz!

15 Kasım 1938’de idam edilen Seyit Rıza ve yol arkadaşları, idam edilişlerinin 83. Yıldönümünde Almanya’nın başkenti Berlin’de anılacaklar. Berlin Alevi Toplumu – Cemevi ile Berlin Dersim Cemaati’nin birlikte düzenleyecekleri anmayı 15 Kasım 2020, Pazar günü, Avrupa saati ile 12:00, Türkiye saati ile 14:00 ‘de Yol TV ekranlarından izleyebilirsinzi

Berlin Alevi Toplumu – Cemevi ile Berlin Dersim Cemaati’nin birlikte düzenleyecekleri anmanın proğramı şöyle:

”Federasyonumuz, 17.11.2017 tarihinde bir yazı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ‘ne Seyit Rıza ve birlikte idam edilenlerin mezar yerlerinin bildirilmesi talebinde bulunmuştu. 07.12.2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı müracaatımıza şu resmi cevabı vermişti: „Cumhurbaşkanlığına yapmış olduğunuz 1859466 no´lu başvuru, değerlendirilmek üzere Elâzığ Valiliği, K1 (Kurum içi) gönderilmiştir. Halkla ilişkiler Başkanlığı. “ Buna rağmen, bugüne kadar ne Cumhurbaşkanlığı iletişim Merkezi ne de Elâzığ Valiliği herhangi bir somut girişimde bulunmamıştır.

Dersimlilerin haklı taleplerine kulak tıkayan devlet temsilcileri, aynı zamanda, yıllardır Dersim coğrafyasını yaşanmaz kılmak için köy yakma/ boşaltma, baraj yapma, ormanlarımızı yakma, insanlarımızı göce zorlama, topraklarımızı maden aramaya açma, yayla ihaleleri ve son olarak da Munzur Gözeleri ´ne „Peyzaj Projesi “yapma gibi toplumumuzun iradesini hiçe sayan, doğamızı, inanç mekanlarımızı tahrip eden uygulamaları teşvik etmektedir. Anlaşılan odur ki, „devlette süreklilik esastır“ söylemi, geçmişte olduğu gibi bugünde Dersimin tarihsel dokusunu ve mağdurlarını hedef alan haksızlıklara göz yummak olarak süregelmektedir.. Tüm bu uygulamalar tarihsel ve kültürel yapımıza saldırıdır, kabul edilemez!

Bir kez daha, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tarihle yüzleşmesini, 15 Kasım 1937 de Elâzığ Buğday Meydanında idam edilen Seyit Rıza ve diğer Dersim ileri gelenlerinin mezar yerlerini açıklamalısını talep ediyoruz.

İdam edilişlerinin 83. Yılında Seyid Rıza, oğlu Uşenê Sey Rıza´yi, Uşenê Seydi, Fındıq Ağa, Hesen Ağa, Ali Ağa ve Hesene Ivraime Qıjı nezdinde Dersim 37/38 Terletesinde katledilen tüm masum u paklarımızı saygı ile anıyoruz.

Tüm dostları 15 Kasım 2020, pazar günü, Avrupa saati ile 12:00, Türkiye saati ile 14:00 ´ de Arkadaşımız Dicle Akar Moderatörlüğünde, Prof.Dr. Taner Akçam, Prof. Dr. Bedriye Poyraz ve Sosyolog Haydar Baltan’nın katılımları ile, Yol TV ekranlarında yayınlanacak olan anma Programımızı izlemeye davet ediyoruz.

Program Berlin Dersim Kültür Derneğimizin öncülüğünde ve Pandemi kurallarının zor şartları ortamında hazırlanmıştır. Emek veren, katkı sunan herkese sonsuz teşekkürlerimizle.

Hardê Dêsım’i (Dersim’i), hona seveta Kamıl u Pilunê Kırmanciyê jiveno.

83’ine serri de dare estena Pir u Ağlerunê Dêsım u Tertele ma virdero!

Ho vira nêkeme!”

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir