Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Sezgin Kartal’a verilen hapis cezasına itiraz edildi -VİDEO

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD ) Eesnler şubesi üyesi ve gazeteci Sezgin Kartal’a 2015 yılında Suriye’de Alevi köyü olan İştebrak’ta El Nusra çetelerinin katliamına karşı yapılan protesto eylemine katıldığı için, AKP- MHP yargısı tarafından 18 ay, 22 gün ertelemesiz hapis cezası verilmişti.

Sezgin Kartal hak, huku, adelet yok sayılarak kendisine verilen 18 ay, 22 gün ertelemesiz hapis cezasına, bugün Alevi kurumlarını temsilcileriyle ve HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu  birlikte Çağlayan Adliyesi’Ne gidererk itiraz etti.

Çağlayan Adliyesi‘nin önünde bir araya gelen Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) ,  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul şubelerinin temsilcileri ve HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Sezgin Kartal’a destek verdi.

Eski Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz  Sezgin Kartal’a Suriye’de Alevi köyü olan İştebrak’ta El Nusra çetelerinin katliamına karşı yapılan protesto eylemine  katılımasından dolayı 18 ay, 22 gün  hapis cezası verilmesine ilişkin  adliyesi önünde  açıklama yapatı. Başkanı Deniz, Alevi aktivist Sezgin Kartal’a verilen cezaya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Katledilen müslümanlar için dava açılmazken, söz konusu Aleviler olduğunda, Alevilerin sesi çıktığında bizi adalet saraylarının içine tıkıyorlar. Bizi sindirmek adına hapishanelere tıkıyorlar. Son zamanlarda Alevi hareketinde her yapılan açıklama veya paylaşıma ceza verme niyetlerini bir kez daha ortaya koymuşlardır” dedi.

Aydın Deniz’den sonra, PSAKD MYK Üyesi Hüseyin Ağçal söz alarak düşüncelerini ifade etti:

‘‘ El Nusra, IŞİD gibi cihatçı katillere Suriye halkı karşı durdu ve bu süreci sonlandırmak üzereler. Ancak Suriye’de açık bir şekilde desteklenen El Nusra, IŞİD’çi katiller Alevi köylerine girerek çoluk çocuk demeden katletmişlerdir. Bu katliama karşı Türkiye’nin her tarafında Alevi kurumları sokağa inip bu katliamı protesto etmişlerdir. Bu katliama ortak olan herkesi de lanetlemişlerdir. Katliama karşı çıkmak insanlık görevidir. İnsanlık görevi yargılanamaz‘‘ Ağçal sözlerini, Sezgin Kartal’a ve arkadaşlarımıza sahip çıkıyoruz” diyerek sonlandırdı.

Hüseyin Ağçal’dan sonra kurum adına düşüncelerini ifade etmek için Sarıgazi Cemevi Başkanı Erdal Sağır söz aldı. Sağır, Sezgin Kartal’a verilen cazaya ilişkin şunları söyledi:

“Biz Alevilerin Suriye’de bu topraklarda, Balkanlarda savunulmasını, kollanmasını istiyoruz. Başımıza ne geleceğini bilmediğimiz bir ülkedeyiz. Sezgin arkadaşımızın yanındayız.”

Erdal Sağır’dan sonra HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu söz aldı.  Alevi vekil Ali Kenanoğlu, ‘‘Bugün de ÖSO içinde aynı çeteler orada faaliyet yürütüyorlar ve orada halkların ortak yaşamına kastediyorlar. Oradaki Kürtlerin, Alevilerin Suriye’de kendi halklarına yönelik, kendi savunmalarına yönelik oluşturdukları çözümlere karşı katliam uygulayan bir tavır sergiliyorlar. Aleviler katlediliyor. Dolayısıyla oradaki Alevilerin katledilmesine karşı bu topraklarda yaşayan Aleviler de tepki gösteriyor. Bu tepkiye karşı soruşturma açılıyor. Burada sorarlar, ‘siz kimden yanasınız?’ Ey hükümet siz kimden yanasınız?” diyerek sözlerini tamamladı.

Çağlayan Adliyesi‘nin önünde  düzenlene basın açıklamasında, Sezgin Kartal’da kısa bir konuşma yaptı. Karşı Mahalle Muhabiri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD ) Eesnler şubesi  üyesi  Sezgin Kartal, kendisine verilen cezaya ilişkin, şunları kaydetti:

“Sessiz sedasız katliamlara boyun eğmesini beklemek nasıl bir akıldır? Tarihin her safhasında Aleviler, hak savunucuları doğadan yana, hayvanlardan yana, insanlardan yana olanlar sessiz kalamazlar. Sessiz kaldığımız sürece insanlar öldürülüyor. Sessiz kaldığımız sürece doğa katlediliyor.

Bizler, 2015 yılında katliam olduğunda sokağa çıkıp bu katliamın durdurulmasını istedik. İnsanca yaşamı savunanlar mahkeme kapılarına getiriliyor. Bunun karşısında hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Yürüyüşten dolayı dava açılıyor. Başta sosyal medya paylaşımları ve çeşitli örgütler türetilip oradan propaganda cezası veriliyor. Ama hiç bir duruşmada mahkeme heyetinin tek bir sorusu olmadı bu konuda. Ancak verilen ceza emniyet müdürlüğünün hazırladığı iddianamenin olduğu gibi karar dosyasına konulmasıdır.

Ey mahkeme heyeti, ey hakimler! Siz iddia makamının iddiasını hiç okumadınız mı? Buradan nasıl bir suç devşiriyorsunuz? Bu hukuksuzluğun önüne geçmek aynı zamanda hakimlerin de görevidir.” dedi.

Alevi Haber Ağı – AHA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir