Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

BİRBİRİMİZE DERMAN VE BİRBİRİMİZİN HIZIR’I OLALIM

Alevi inancında önemli bir yeri olan Hızır ayı başladı. Hızır orucu tarihleri Anadolu ve Mezopotamya’nın çeşitli bölgelerinde değişiklikler gösterse de Ocak ayının sonlarından itibaren başlar. Genel anlamda Şubat ayının ikinci Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerinde Hızır’ın aşkına  oruc tutulur, cemler bağlanır, lokmalar dağıtılır, ziyaretler ve türbeler ziyaret edilir.

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat,  Hızır ayı dolayısıyla sosyal medya üzerinden yazılı bir açıklama yaptı. ”Hızır ayı içerisindeyiz. Bozatlı Hızır darda, zorda, yolda kalana yetişsin, yardım etsin” ifadelerinin yer aldığı açıklamanın tam metni şöyle:

”Yetiş Ya Bozatlı Hızır

Değerli Canlar,

Hızır ayı içerisindeyiz. Bozatlı Hızır darda, zorda, yolda kalana yetişsin, yardım etsin.

Tuttuğumuz oruçlar, verdiğimiz lokmalar Hızır katında, Pir Dergahında kabul olsun. Pişirip paylaştığımız lokmalarımız hakikat kapısına yazılsın.

Covid-19 salgını nedeniyle son bir yıldır insanoğlu çok zor bir dönemden geçiyor. Bu zor dönemi en az hasarla atlatabilmenin en önemli koşullarından biri dayanışmayı ve yardımlaşmayı büyütmekten geçiyor.

Bugün birbirimizin Hızır’ı olma, birbirimize el uzatmanın, sahip çıkmanın günüdür.

Özellikle son bir yıldır Covid-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan işsizlik ve geçim koşullarının daha da ağırlaşmasından dolayı Türkiye’de yaşayan akrabalarımız, canlarımız ekonomik açıdan çok zor durumda.

Yine Covid-19 nedeniyle Cemevlerimizin son bir yıldır kapalı olmasından dolayı ekonomik sorunlar yaşanıyor.

Darda, zorda olan canlarımızın bu zor günlerinde bir nebze de olsa çare olabilmek adına lokmalarımızı Türkiye’de durumu iyi olmayan canlarımıza yollamanın ya da, ekonomik sorun yaşayan Cemevlerimize lokmalarımızı ve bağışlarımızı yapmamız çok değerli bir hizmet olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, Halka hizmet, Hakka hizmettir.

Ayrıca Covid-19 nedeniyle Cemevlerimiz kapalı ve üyelerimizle bir araya maalesef gelemiyoruz. Hızır ayında cemevlerimiz pişirdikleri lokmaları üyelerimizin evlerine kadar götürmeleri, mevcut kurallara uymak koşuluyla canlarımızın hal hatıralarını sormaları ve hasbihal etmeleri çok değerli ve anlamlı olacaktır.

Canlarımızın, üyelerimizin kendilerini yalnız ve çaresiz hissetmemeleri amacıyla yapacağımız faaliyetlerimiz en kutsal hizmetlerimizin başında geliyor.

Dayanışma ve yardımlaşma ile inanıyoruz ki, hep birlikte bu zor süreci atlatacağız.

Bir kez daha niyetlerimiz kabul olsun, lokmalarımız hakikat kapısına yazılsın.

Bozatlı Hızır her daim ve her yerde yanımızda olsun.

Aşk ile.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir