Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Solcular sokakta, Cumhurbaşkanı törende, Türk yetkili camide konuştu

Alirıza Güler / Duisburg

Almanya’nın Hanau Şehrinde 19 Şubat 2020’de bir ırkçının 9 göçmeni öldürülmesinin 1. yıldönümünde solcusu, demokratı, sosyal demokratı, yeşili, anti-faşisti Almanya’nın onlarca şehrinde gösteriler düzenledi.

Hanau’da ne olmuştu ve bu sene kim ne dedi ne yaptı? Kısa bir özet.

Alman Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de Bayrak yarıya indirildi.
Merkel görüntülü video mesajı yayınladı ve “Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir. Bu ülkede yaşayan bizler hep birlikte ırkçılığa ve nefrete karşı duracağız” dedi.

Olaydan 1 gün sonra şehre giden, ölenlerin yakınlarını Bellevue Sarayı’nda ağırlayan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier dün Hanau’da düzenlenen anmaya katıldı. “Ben Cumhurbaşkanı olarak, bütün bu sorulara yanıtları bulduğum için burada değilim. Beni buraya getiren, devletimizin burada barış içinde bir arada yaşayan herkese verdiği koruma, güvenlik ve özgürlük sözünü sizin yakınlarınıza karşı yerine getiremediği için duyduğum derin üzüntü duygusudur” diye konuştu.

İsimleri Fatih, Mercedes olduğu için öldürüldüler

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Twitter’dan yaptığı açıklama şöyle: “Ülkemizde ırkçılık günlük hayatta sıradanlaştı, yaşamı mahvediyor, öldürüyor. Hanau’da olanları hiçbirimiz tahmin etmedik diyemez.. Kurbanların yakınlarının bugün hâlâ resmi makamlarda ve kurumlarda karşı karşıya kaldıkları saygısızlıktan ve bürokratik soğukluktan şikâyet etmeleri nasıl olabiliyor? Belki bu, kurbanların isimleri Peter, Marie veya Georg değil de Fatih, Mercedes ve Sedat olduğu içindir. Onları ülkemizde eşit haklara sahip vatandaş olarak değil, yabancı olarak gördüğümüz içindir. Kurumlarda, resmi dairelerde, mağazalarda, okullarda, otobüs ve trenlerde günlük ırkçılık bizi değil, onları etkilediği içindir.”

Sağ gözü kapalı olmakla, aşırı sağa yeterli önlem almamakla eleştirilen sağ muhafazakar Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer yaptığı açıklamada, “Aşırı sağcılık, ırkçılık ve antisemitizm zehrini yayanlara karşı özgür yaşam tarzımızla mücadele ediyoruz” dedi.

Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Twitter mesajı yayınladı ve ”İslam yabancı düşmanlığı ırkçılık eylem ve söylemlerini rapor halinde tüm dünyaya ifşa edeceğiz” yazdı.
Yurtdışı Türkler’den sorumlu Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Ankara Kızılay ve İstanbul İstiklal Caddesi’nde stand açtı.

Türk yetkili Camide konuştu

Türk Dışişleri Bakanı yardımcısı, Berlin Büyükelçisi ve bir AKP Milletvekili Hanau’daki Törene katıldı. Bakan yardımcısı Cuma namazına katıldı ve camide ırkçılık karşıtı konuşma yaptı.

1,5 milyonu TC vatandaşı, 1.5 milyonu Alman vatandaşı 3 milyon Türkiye kökenliden solcular dışında kimse yoktu gösterilerde haliyle.
Almanya çapında onlarca şehirde yapılan gösterilerde katılımcılarınbüyük çoğunluğunun Almanlar olduğu gözlendi.

200 insan ırkçılık saldırı kurbanı

9 Kasım şubat 1004 2020 yılında Almanya’nın Hanau şehrinde aşırı sağcı ve komplo teorilerine inanan bir ırkçı olan Tobias Rathjen (43), yanyana iki kafede ve daha sonra gittiği bir nargile kafede 4’ü Türkiye kökenli 9 göçmeni silahla vurarak öldürdü. Saldırgan daha sonra eve giderek annesini de (72) öldürdü ve intihar etti.

Irkçı Rathjen’in kendisi gibi bir ırkçı olan babasının etkisinde kaldığı, babasının olayda parmağının olduğu ve olayın aydınlatılmayan yanları olduğu, tekil bir olay olmadığı basında halen yazan haberler arasında.

Gazeteler katili takip eden bir gencin polise bilgi vermek için polis acil telefonunu 4 kere aradığını ancak cevap alamadığını ve bunun nedeninin halen ortaya çıkmadığını yazdı. Polisin konuya ilişkin yaptığı açıklama yeterli bulunmadı. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve milletvekilleri bu konuların araştırılması gerektiğini açıkladılar. Savcılık soruşturması halen devam ediyor.

Olayda arkadaşı yaralanan bir kadın, “Burada sağa sola ateş eden biri var. Arkadaşım kanlar içinde, ben de hamileyim yardım edin”demesine rağmen yoldan geçen dört aracın durmayarak gittiğini açıkladı.

İki Almanya’nın birleştiği 1990’lardan beri Almanya’da en az 200 insan ırkçı cinayetlere kurban gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir