Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Bu gün kadınlar saray operasyonuna uyandı !

Bugün  Saray hükümeti  aklındaki cumhuriyeti kurmak ve kutlu yürüyüşünü nihayete erdirmek için son 72 saat içinde

*Gergerlioglunun dokunuluzmaligini kaldırdı.

* HDP’ye kapatma davası açtı.

* Gezi Parkini Vakiflara verdi.

*4.5 ay önce göreve gelen Merkez Bankası başkanını değiştirdi.

*İstanbul Sözleşmesini fesetti.

Kadınların iktidara getirdiği AKP yönetimi yaklaşık yirmi yıldır kadınların  hayatini kabusa çevirdi . Bu süre içerisinde yüzlerce kadın evde, iş yerlerinde, sokaklarda eziyet gördü, darp edildi ve vahşice katledildi. Son yıllarda her gün en az üç  kadının  ölmesi bu cinayetleri cins kırımına dönüşürdü.

Tam da bu noktada kadınlar ve çocuklar, başta olmak üzere toplumda kimliklerinden, inançlarından dolayı ötekileştirilen LGBT + bireyleri koruyan insan haklarını güvence altına alan aile ici şiddete önleyici tedbirler getiren İstanbul Sözleşmesi  gündeme geldi.

Türkiye ‘nin ve 46 ülkenin altına imzasını attığı bu sözleşme hukuksal dayanaktan yoksun CB karariyla feshedildi. Muhafazakâr, gerici,irkci iktidarların en büyük korkusu  kadınlar ve Kadın hareketinin ısrarlı mücadelesidir. AKP İktidarların en kolay ve sıkça  yaptığı  kadın bedeni üzerinden siyasetlerini oluşturmak oldu. Ne zaman başı sıkışsa çıkmaza girse hemen kadın bedeni  baş örtüsü üzerinden mağdurları oynamaya devam etti.

Bugün İstanbul Sözleşmesinin iptali için atilan adim Türkiye’yi Uluslararası arenada zor duruma bırakacak, Türkiye için  utanç belgesi olacak. AKP, acaba, kadını bir meta olarak gören, eve kapatan, görevinin sadece çocuk doğurmak ve anne olmak olduğunu söyleyen daha kaç Tarikat’a söz verildi.

Peki siz AKP/MHP koalisyonu İstanbul Sözleşmesine neden itiraz ediyorsunuz?

* Kadına yönelik şiddet özel ve kamusal alanlarda devam mı etsin?

* Kadınlara karşı cinsel taciz ve tecavüzler sürsün mü ?

*Çocuk yaşta ve zorla evlilikler yasallaşsın mı?

*Kadın katliamlarında,Kadına karşı şiddetle ilgili hukuksal yargılamaların denetimleri durdurulsun mu?

*Kamusal alanda görev yapan yetkililer kadına karşı yapılan bu şiddeti görmeden gelerek davalara takipsizlik karari mı versin?

*Kız çocuklarınin evlilik yaşları  indirilsin tecavüzcüleri ile  mı  evlendirilsin?

*Temel insan hakları  ortadan mı kaldırılsın?

İstedikleriniz bunlarsa sizi bir daha geri dönmemek üzere tarihin çöplüğüne gömeceğiz.

Bu faşist düzeninizi devam ettirmek için Sadet Partisine , Tarikatlara ve daha başka kimlere söz verdiniz? AKP/MHP zulüm ittifakının yerle bir edilmesi, bir daha bu faşist, gerici zihniyetin bu topraklarda asla yeşermemesi için, başta  biz kadınlara  ve her birimize büyük sorumluluk düşüyor.

Kimsenin şüpesi olmasın ki bu sorumluluğun  mücadelesini  kadınlar ve eşitlikten yana tüm demokrasi güçleri  verecek ve başaracak. Kadınlar her konuda eşitlikçi, özgür,ölüm korkusu duymadıkları bir hukuk devletinde yaşamak  istiyor.

Kadınlar insan olma  haklarına ve hayatlarına  sahip çıkmak istiyor.

Kadın Mücadelesi ve Kadın Dayanışması Mutlaka kazanacak !

İstanbul Sözleşmesi Yarıştır .

Nevin Kamilağaoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir