Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Almanya Alevi Kadınlar Birliği: İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz

Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesine kadın örgütlerinin tepkisi devam ediyor. Almanya Alevi Kadınlar Birliği ( AAKB), ‘‘ Kadına Yönelik Şiddet Politiktir‘‘ başığıyla  yazılı bir açıklama yaparak, İstanbul Sözleşmesi’nin feshetmes edilmesine sert tepki gösterdi.

‘‘İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz! Kadına Yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi İstanbul Sözleşmesinin tam olarak uygulanmasına bağlıdır! 6284 sayılı yasanın uygulanması kadınların yaşamının garantisidir‘‘ ifadelerinin yer aldığı AAKB açıklamasının devamında, şunlar kaydedildi:

‘‘Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadının insan haklarının erkek ile aynı seviyeye gelmedi buna bağlıdır. Kadınların cinsiyet ayrımcılığına maruz kalması, hayatın her alanında ikincilleştirilmesi amasız ve fakatsız reddettiğimiz bir anlayıştır.

Kadına yönelik şiddetin normalleştirilmesi, faillerin cezalandırılması, mağdur kadınların korunmasını esas alan İstanbul Sözleşmesi’ nin kaldırması politiktir. Kararın geri çekilmesi için mücadeleye devam!‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir