Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Başkanı Mat: ”Aleviler Cumhuriyet tarihinde hep fişlendi”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat, sosyal meday sayfasında yaptığı yazılı açıklamada, AKP’nin kamu görevine ilk kez ya da yeniden atanacaklara güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması getiren kararının, Alevileri etkilemeyeceğine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

‘‘ Alevilerin Cumhuriyet tarihinden bu yana sürekli fişlendiğine işaret ederek, “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yeni kabul edilen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanunu kapsamında Aleviler etkilenmeyecek ve hiç bir sorun yaşamayacaklar.

Neden mi? Çünkü, Aleviler Cumhuriyet tarihinde hep fişlendi. Köyleri, mahalleleri, evleri sadece fişlenmedi, oturdukları evlerin kapılarına, duvarlarına çarpı işareti bile attılar, bu da yetmedi vahşice katlettiler. Bürokraside, yargıda, orduda ve devletin diğer tüm kurum ve kuruluşlarında ne kadar Alevi varsa aforoz ettiler. Bir vali, genel müdür bile yok şuan bürokraside. Bu haksızlıklar yaşanırken susanlar düşüsün biraz da” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir