Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

OTUZ ÜÇ KURŞUN

-Şafak Deniz İldan-
Haziran ayındayız bir yanımız A. Arif
Bu dağ Mengene dağıdır
Tanyeri atanda Van’da
Bu dağ Nemrut yavrusudur
Tanyeri atanda Nemruda karşı
Bir yanın çığ tutar, Kafkas ufkudur
Bir yanın seccade Acem mülküdür
Doruklarda buzulların salkımı
Firari guvercinler su başlarında
Ve karaca sürüsü,
Keklik takımı…
Bir Yanımız Nazım Hikmet
Denizin üstünde ala bulut
yüzünde gümüş gemi
içinde sarı balık
dibinde mavi yosun
kıyıda bir çıplak adam
durmuş düşünür.
Bir yanımız Orhan. Kemal
“Yaşam mücadelesiyle çok genç yaşında tanışan Orhan Kemal, yüreğinde iz bırakan her şeyi edebiyata aktardı. Yaşadıkları, tanık olup gözlemledikleri, kaleminin ucunda bir öyküye, bir romana, bir oyuna veya şiire dönüştü. Son derece yalın bir dille, ama usta bir ressamın fırçasıyla çizer gibi anlattı hayatı. Ancak acıları, çaresizlikleri, yoksulluğu anlatırken bile, satırlarının arasında hep yaşama sevinci, hep umut vardı.
‘Cemile’ de Orhan Kemal’in hayatından satırlara taşan bir roman. Arka planında 1934 Adana’sındaki yoksul bir işçi mahallesinin ve işçilerin ekmek parası için verdiği mücadelenin anlatıldığı; güzel Boşnak kızı, işçi Cemile ile 24 lira 95 kuruş aylığa mahkûm Kâtip Necati’nin aşk öyküsü. Orhan Kemal kahramanlarını ve yaşadıkları çevreyi o kendine özgü gerçekçiliğiyle resmederken, yaşanan onca yoksulluğun yanında, düşmanlıklara, ilkesizliğe, toplumun duyarsızlığına karşı, insanları ayakta tutan dayanışma ve dostluk bağlarının gücünü vurguluyor”
Bir yanımız Aşık Mahsuni Şerif
Ağladıkça bahar oldu dağların
Toprağına küsme Ahmet geri gel
Gurbet eller burdan güzel değildir
Yaban elden esme Ahmet geri gel
Gelemez misin dönemez misin
Gözüm nice üzgünsün gülemez misin ..
Bir Yanımız Adnan Yücel
Sabrın çalkalanıp taştığı sulardadır
Çığlıklarla parçalanmış uykularda
Buruşturulup atılmış aşklarda
Ve çalınmış mutluluklardadır
Ses ile yürek
Büyük rüzgârların o yanık şarkısı
Hâlâ yükselir içimizden dağılır
Coşkunun doruklarında sürer yankısı…
Bir yanımız Karadeniz Kazım Koyuncu
Ve Haziran barikattır Ezilenlerin 15.16 tarihi. Ve Haziran Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım’ın Faşizme karşı ölümsüzleşenlerin kardeşliğidir…
…Hangi acı dayanır bunlara bilmez, sarmalaşır ağıtlar, dilleri farklı olsada bütün ölümlerin fermanını verenler var. Demir parmaklıklardan dağların kuytuluklarına uzanan. Açtın mı yüreğini hesapsız- kitapsız duyarsın Potnos ‘un Özalp’ın sesini, çığlıklarını.
Biz biz yapan Türkiye ve Küzey Kürdistan yaşanan sömürgeciliğin tarihidir. Bunlara karşı direnen, Türkü, şiir, dram ise bizi birbirine yakınlaştıran mücadele bilincidir. Ben değil birlikte olmayı sağlayan koşullardır. Soma, Suruç, Roboski, Davutpaşa, Ermenek, Cilvegözü katliamlarnı dünde bügünde yapan devlete karşı ahdımız hesap sorma olmalı. Bu süreçte. AKP, MİT ve DAİŞ ortaklığıyla işlenen bu katliamlara karşı yüreğimizde Gazi, Ümraniye, Maraş, 77 1 Mayıs, 19 Aralık, Sivas belleğimdeki hesap sorma olmalıdır.
BÜTÜN ACILAR BİRLİKTE HESAP SORMALI
devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir