Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Tarihin Aynası: Davamız İnsanlık Davasıdır!

Davamız İnsanlık Davasıdır!
Muharrem mateminde sadece Kerbela’yı değil, Çorum’u, Maraş’ı, Gazi’yi, Madımak Katliamı’nı da lanetliyoruz.
İnsanlığın hassasiyetlerini korumak ve toplumda bu konuyla ilgili duyarlılık yaratabilmek, ibadetimizin ana hedefinden birisidir.
Yas-ı matemde halen insanlığın bağrında bir kor gibi duran felaketin yası tutulur.
Alevi toplumu olarak bugünlerde ibadetimizi yerine getirirken, güncel gelişmeleri de inancımızdaki temel değerler eşliğinde yeniden gözden geçirme fırsatını buluyoruz.
Kerbela’da yaşananların salt siyasi kavga olarak algılanması tarihsel olduğu kadar inançsal anlamda da yanlış bir yorumlama şeklidir. Kerbela’da orantısız güçlerin karşılaşması söz konusudur. Tıpkı bugün dünya üzerinde ezenlerle ezilenler arasında olduğu gibi. Hz Hüseyin adalet için 70 kişiyle 6000 kişilik zalim ordusuna karşı durabilmenin ne demek olduğunu ögretendir. Ve bazıları sanırlar ki şehit Hüseyin o Yezid çemberini kıramadı Kerbela’da…  Oysa 1400 yıl sonra insanlar hala arkasından gözyaşı döküyorlarsa ve doğruluk adına yol alan herkesin önünde Kerbela ruhu bir abide gibi duruyorsa, Hz Hüseyin menziline ulaşmıştır ve Yezid’in çemberi kırılmıştır. 
Muharrem ayı içerisinde inançları ve onurlu duruşları gereği katliama uğrayan tüm mazlumları hatırladığımız bir zaman dilimidir. Dini, dili, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun, katliama uğramış herkesle insanlık paydasında buluştuğumuz ibadetlerimizden birisidir.
Turgut Öker
Aralık 2010

 

Bu haberde 2 yorum var: “Tarihin Aynası: Davamız İnsanlık Davasıdır!

  1. Selam olsun senin gibi Onurlu,yürekli ve omurgalı insanlara.Avrupa Alevilerinin gururu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir