Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

 Kıble Nersi?

 -Nidal Hawari-
Batı, doğu çatışması bin yıldan fazla mevcut.Doğu halklarında ekonomik krizler, diktalar, savaşlar eksik olmaz. Batıdda bireyselleşme, duygusuzlaşma, izolasyon, empatisizlik. Toplum normlarından, değerlerinden çok hukuksal balon gibi şişkin bürokratik kurallar geçerli. Gelen mektupların yüzde yüzüne yakını kurumların istediği paralarla ilgilidir.
Ekonomik şartlarınız iyise doğu ülklerinde yaşam bulabilirsiniz; değilse batı daha iyi, sosyal güvenceler vs. Bana kalırsa bu şartlarda batının depresif şartlarına rağmen diğer alanlara göre daha makbuldür.
Doğu ülkeleri, daha doğru ifadeyle Ortadoğu 1400 yıllık Muhammedi sistemini aşamadı, sözde hala kurmaya çalışıyorlar. Hz Muhammed Arap çöllerinde bedevilere yönelik bir sistem kurdu. Bunca asırlardan sonra sen hala oraya dönmeye çalışıyorsun ya da o masallara uyarak bugünü kuracaksın. Aç bir çocuk bir ekmek çaldı diyelim tutup elini mi keseceğiz? İki genç ergenlik çağında seviştiler meydana toplayıp taşlayacak mıyız? DAEŞ hakim olduğu alanlarda bunu yaptı, meydanlarda insan astı.Yüzlerce çocuğun uzuvlarını kesti vs. Bir başka örnek Türkiye Allah mallah deyip insanların sofralarında ekmek bırakmadılar. Bu barbarlar ellerinde olsa Allahı bile yerler.
Tartışmaya gerek yok zaten bu düşüncede olan bir insanın, fi tarihindeki çöl düzenini getirmeye çalışıyorsa acilen bir akıl hastanesine taşınması tüm insanlık için en faydalısıdır.
Batıyı eleştiriyoruz ve eleştirmenin haklı yanları çok. İnsana dair bir şey yok makinalaşmış insanlar, üretime endeksli. Yemek elbise yeteri kadar var. Gerektiğinden fazla tüketim, o da var. Çalışacaksın götünü kaldıramayacağın yaşa geldiğinde emekli olacaksın. İnsanlar belirlenmiş kurallar içinde yaşayıp ölüyorlar. Düzeni insani değerler, empati sempati tarzında kurulmuyor, kurallar ve sadece kurallar. Aile içi insani bir duygu dahi zor bulunur. İş ve ihtiyaçlar dışında kimsenin kimseye selamı yoktur. Arabanın tamiri çoğu zaman arabadan daha pahalıdır. Hep tüketime endeksli yaşam. Toplumun ezici çoğunluğu apolitik anlatacağı tek masal gittiği tatildir.
Gelelim sonuca: Maddi olanakları zayıf olanlar ücretliler tüm çalışma alanlarında köleden farksızdır. İster doğu ister batıda olsun. Efendiler ve kölelerden başka sınıf yoktur. Doğuda Allah kitap adına yaratılan cehennem ile batıda üretim tüketim dünyası, yaşamdan soyutlanmış depolitize renksiz yaşam arasında bir seçim olmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir