Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi kadınlar, 19 Haziran’da İstanbul’da Büyük Kadın Mitingi’nde buluşuyor

İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin, 19 Mart 2021 tarihinde sabaha karşı yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlülükten çıkacağı açıklanmıştı.

Kararın yayımlandığı andan itibaren kadınlar sokaklara döküldü, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ mesajı verdi. Düzenlenen eylemlerde birçok kadın gözaltına alındı. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden resmi olarak çıkmasına günler kala kadınlar ülkeni dört bir yanında eylemlerin yaygınlaştırdılar.

Bu kapsamda, Kadın  örgütleri 19 Haziran’da İstanbul’da “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz Büyük Kadın Mitingi” düzenleyecek. 80’i aşkın kadın örgütünün, kadın platformu, inisiyatif, siyasi parti ve meslek örgütlerinden kadınların imzaladığı miting çağrısında “Tüm kadınları ve LGBTİ+ları İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz Büyük Kadın Mitingine çağırıyoruz! Sen yoksan bir eksiğiz… 19 Haziran’da, İstanbul Sözleşmesi’nin imzaya açıldığı İstanbul’dayız!” denildi.

İstanbul’daki büyük kadın mitingine Alevi kadınlarda  katılacaklar.  Ankara’daki Alevi kadınlar, 18 Haziran Gecesi PSAKD Genel Merkezi’nden ve Batıkent Cemevi’nden hareket edecekler.

Batıkent Cemevi, yazılı bir açıklma yaparak İstanbul’daki büyük kadın mitingine katlacak canların yolculuğuna ilişkin şu bilgileri verdi:

İstanbul’daki Kadın Yürüyüşü’ne katilmak isteyen canlar Cemevimize isim yazdırabilirler. 18 Haziran Cuma Günü Saat 22 .00 de Kızılay daki Genel Merkezimiz den hareket edilip Batıkent Cemevi’ne gelinecektir.

Gece saat 00.00 da Cemevimizden hareket edilecektir.

Sabah PSAKD Kartal Cemevi’nde kahvaltı yapılıp alana gidilecektir.

Üyelerimiz önceliklidir.

(Yol ucreti alınmayacaktır. Ücretsizdir. )

Cemevi İrt : 0 545 778 93 38

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir