Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Müziğin efsanelerinden Gasparyan’ı kaybettik

Dünyaca ünlü duduk ustası sanatçı Djivan Gasparyan, hayatını kaybetti.

Djivan Gasparyan’ın torunu Djivan Gasparyan Jr. Facebook paylaşımında  “Dünya bu gece düşünülemez bir kayıp yaşadı. Sadece bir ikon değil, aynı zamanda güzel bir ruh. Huzur içinde yatsın” dedi.

Djivan (Jivan) Gasparyan’ın hayatı

Geleneksel Ermeni müziğinin örneklerini sergilediği grubuyla birlikte müzik yapan Gasparyan, Muş’tan göçen bir ailenin çocuğu olarak 1928’de Ermenistan’ın Kotayk iline bağlı Solak köyünde dünyaya geldi.

Gasparyan, altı yaşında duduk çalmaya  başladı. Henüz küçükken annesini kaybetmesiyle zor bir çocukluk geçirdi. Babası İkinci Dünya Savaşı’na katıldı. Bu nedenle Djivan Gasparyan çocukluğunu yetimhanede geçirdi. 1947’de Moskova’ya gitti.

1948’de Ermeni Şarkı ve Dans Popüler Topluluğu ve Yerevan Filarmoni Orkestrası’nın solisti oldu.

UNESCO dünya çapındaki yarışmalarında (1959, 1962, 1973 ve 1980) dört madalya kazandı. Gasparyan, 1973 yılında Ermenistan Halk Sanatçısı unvanına layık görüldü. 2002 yılında WOMEX (World Music Expo) Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı.

Ronin, Gladyatör filmleri

Ermeni halk müziği çalan küçük bir toplulukla dünya çapında turneler düzenledi. Ronin, Gladyatör de dahil olmak üzere birçok filmin müziklerini icra etti ve besteledi.

Gasparyan, Sting, Peter Gabriel, Hossein Alizadeh, Erkan Oğur, Michael Brook, Brian May, Lionel Richie, Derek Sherinian, Ludovico Einaudi, Luigi Cinque, Boris Grebenshchikov, Brian Eno, David Sylvian, Andreas Vollenweider, Hans Zimmer gibi birçok sanatçıyla çalıştı.

Ayrıca Kronos Quartet ve Los Angeles Filarmoni ile kayıtlar gerçekleştirdi.

Gasparyan, Oslo’daki 2010 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Ermenistan adına yarışan Eva Rivas’ın şarkısında da sahne aldı ve ve Eurovision Şarkı Yarışması’nda performans sergileyen en yaşlı kişi oldu.

Gasparyan Türkiye’de konserlerde sahne aldı. Erkan Oğur ile kaydettikleri Fuad albümü Kalan Müzik’ten yayınlandı.

Gasparyan 20’den fazla albüm kaydetti ve binlerce konsere katıldı.

UNESCO müzik madalyaları

Dört kez UNESCO müzik madalyası kazanan sanatçı, Ermenistan Halk Sanatçısı ve Erivan Onur Yurttaşı unvanlarının da sahibiydi. 2002 yılında Dünya Müzik Fuarı WOMEX tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir