Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Dersim Halkı ve STK’lar artık bu saygısızlığa ve zulme müdahale edin

Vicdanlı Dersimlilere ve Düzgün Baba’nın mekanının tümünü sözde Cemevinin dernek yönetimi üzerinden sahibi sanan bir grup vicdansız gaspçının ve onların destekçilerinin dışında kalan STK’larımıza, Ocaklarımza, Pirlerimize, Analarımıza, Dedelerimize ve İnanç Önderlerimize Sesleniyorum;
Önemli ve birinci kaynaklardan aldığım bilgilere göre; Hasret Gültekin heykelinin kurumsal sorumlusu Pir Sultan Abdal Derneği heykelin onlardan habersiz rızasız, Hasret’in eşi Yeter Hanım’dan ve 33 Canımızın ailelerinden habersiz rızasız Nazmıye ilçe Cemevinin bahçesine kaçırılmasından sonra PSADK’nın aldığı kararla Genel Başkanları apar topar çıkmış, heykeli, “DERSİM BİZİ KABUL ETMİYOR” düşüncesi ve incinmişliği ile alıp Nevşehir’e Pir Sultan Abdal heykelinin yanına götürmeye gelmiş.
Öte yandan Yeter Gültekin Nazmiye Belediye Başkanını arayarak Cuma gününe kadar heykel emanet edildiği Düzgün Baba’ya dikilmez ise heykelin kesinlikle Dersim’den çıkarılmaması, emanet edildiği yere götürülmeyecekse parçalanmasını istemiş.
Neden müdahale etmiyorsunuz?
Alevilerin ve Sivas Şehitlerinin ailelerinin heykelini Harde Dewreş’den böyle boynu bükük, kırgın ve incinmiş bir şekilde alıp götürmelerine seyirci mi kalacaksınız?
Yada heykelin şehrimizde parçalanmasına.
Nazmiye Belediye Başkanı Yeter Hanım’a heykelin Nazmıye merkez Cemevine dikilmesi ile ilgili bizimle alakası yok Düzgün Baba Cemevi yönetimi ve bir grup iş adamının kararı demiş.
Bu iş adamları kimdir Duzgı’nın mekanında ne olacağına karar veriyor?
Yönetimin ve rantçıların cebini dolduranlar mı?
Dersim Halkı, STK’lar, İnaç Önderlerimiz, Ocaklarımız, Pirlerimiz Dedelerimiz Analarımız;
Bunlar ancak Cemevi içindeki işleyişten ve faaliyetlerden sorumlu olabilir.
Düzgün Babanın mekanının dağının taşının ve toprağının tapusu bunlarda değil.
Cemevi ve bahçesi dışında hiçbir yere müdahale edemezler.
Heykelden sorumlu PSADK Genel Başkanı Dersim’de. Heykeli onunla birlikte alın götürüp Cemevi sınırları dışında bir yere dikin.
Zaten Cemevi Başkanı Düzgün Babanın Ocağı Qureyşan Ocağından bile değil Kal Ferat Ocağından..
Dersim Halkı ve STK’lar artık bu saygısızlığa ve zulme müdahale edin.
Heykel burdan götürülür veya parçalanırsa nasıl kalkacağız bu yükün bu utancın altından. 33 Canın ailesinin incinen kalplerinin ağırlığını nasıl taşıyacak topraklarımız?
Bu ne zulümdür ki Düzgün Babanın mekanının her yerini bunlar betona çevirirken istedikleri tabelaları asarken bir Hasretin heykelini fazla görüyorlar..
Düzgün Baba mekanı için geçtiğimiz günlerde ihale yapıldı buna ses etmeyenler Hasretin heykeline gelince neden cellat olmuşlar..
Lütfen Hasretin Heykeli Dersim tarafından sahipsiz bırakıldığı için mezarı taşınır gibi boyunlar bükük alınıp götürülmesin burdan yada parçalanmasın..
Birileri birşeyler yapsın.. DERHAL..
Neval Tuğrul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir