Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ÇERAĞIMIZ UYANSIN ZEYNEP ANA AŞKINA

 Müslüm Kaya / AABF İnanç Kurulu Başkanı
Zeynep Ana anlaşılmadan, bilinmeden Kerbela’nın bir yanı anlaşılmamış olur. Zeynep Ana bilince çıkarılmadan anlatılanlar eksik kalır. Zeynep Ana sevgidir, sabırdır, şevkattir, cesarettir, umuttur, Alevi inancında Annesi Fatimatül-Zühre gibi, Zeynep Ana‘da Alevi kadının sembolüdür.
Zeynep Ana, Şah-ı Merdan Ali‘nin kızıdır, Yaşadığı acılar karşısında dimdik duran, haksızlığa boyun eğmeyen, fedakarlıkta sınır tanımayan günü geldiğinde anne şefkati ile kucaklayan, günü geldiğinde zalimin karşısında Hakkın bayrağını arş’a çeken, babası Haydari-Kerrar gibi cesarete, kardeşi şehitler şahı İmam Hüseyin gibi duruşa sahip olan, şehitler kızı, annesi, kardeşi, teyzesidir. Zeynep Ana, dedesi Muhammet Mustafa’nın, Annesi Fatimat-ül Zehra’nın Hakka yürümesine şahit olmuş. Babası Ali-ül Murteza’nın, Kardeşi Hasan-ül Mücteba’nın, Şah Hüseyin’in Kerbela’da şehitliğine, iki oğlunu ve yeğenlerinin gözü önünde barbarca şehit edilmelerine tanık olmuş ama yine de Yezid’e biat etmemiş, hakkı gittiği her yerde zalimlerin suratına haykırmıştır.
Kufe valisinin “Ey Ali’nin kızı! Gördün mü Hakk bizden yanaymış, böyle olmasaydı biz Muzaffer olmazdık” sorusuna Zeynep Ana:
“Sizler kaybettiniz, evet kaybettiniz. Çünkü kardeşim Hüseyin, binlerce kişiye bile boyun eğmedi. Eğer
zalimliğinizden korkup gelseydi ayaklarıyla buraya, gelip eğilseydi önünde, o değil sen kazanmış olurdun. Hani nerde bu başın ayakları?
Dedim ya, o kendisi yerine, kesik başını yolladı sana, Önünde duran Hüseyin’in başı, ama kendisi nerede. Gövdesi ve inançları nerede, yüreği nerede… Âlemlere rahmet dedesi, babası, anası nerede?
Kerbela’da bre Yezit uşağı… Kerbela’da…
Aşk olsun Zeynep Aanaya
Oruçlarımız, Matemlerimiz Hak katında kabul olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir