Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Karadeniz’deki sel felaketinde 17 kişi yaşamını yitirdi

Batı Karadeniz’de şiddetli yağış sele neden oldu. Kastamonu’da 15, Sinop’ta ise 2 kişi hayatını kaybetti. Bartın’da kayıp bir kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor. Mahsur kalan vatandaşlar bot ve helikopterle kurtarılıyor. Yarın ve cumartesi günü bölgede yine yağış beklendiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Risk devam ediyor” dedi.

Batı Karadeniz’de şiddetli yağışlar sel ve heyelanlara neden oldu. AFAD’ın son açıklamasına göre; Kastamonu’da 15, Sinop’ta iki kişi hayatını kaybetti. Bartın’da bir kişi kayıp.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sel felaketlerinde hayatını kaybeden 17 vatandaş için başsağlığı diledi.

Erdoğan paylaşımında, “Sel bölgelerinde mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarmak, kısmen ya da tamamen kapanan ulaşım akslarını tekrar işler hale getirmek ve selin sebep olduğu tahribatla birlikte oluşan mağduriyetlerin tamamını gidermek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Kastamonu’da selden en fazla Bozkurt ilçesi etkilendi. Arama kurtarma faaliyetleri AFAD, UMKE, Polis ve Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından sürdürülüyor.

Bölgede çok sayıda arama kurtarma helikopteri de çalışmalara havadan destek veriyor. Evlerinin çatısında mahsur kalan vatandaşlar Sahil Güvenlik, Jandarma ve Türk Hava Kuvvetlerine ait helikopterlerle bulundukları yerlerden alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir