Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

20 yıl önce bugün, New York’ta İkiz Kuleler’de yaşamını yitiren üç bin kişi anısına sarı gül

Dünyanın neresinde olursa olsun, kim tarafından ve ne için yapılırsa yapılsın, tüm katliamları lanetliyorum.

Kayıplara saygı ile…
***
11 Eylül Anıtı, önceden Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kuleler’in bulunduğu noktaya, yaklaşık 30 dönümlük arazi üzerine yapılmış.

2001 yılında gerçekleşen 11 Eylül saldırılarına karşı New York’ta yapılan anma alanı, 400’e yakın beyaz meşe ağacı ile çevreleniyor.

Anıta doğru uçsuz bucaksız meydanda delikler gibi gözüken iki adet yansıtma havuzu var. Eski kulelerin yerini gösteren bu havuzlar çevresindeki şelalelerle 9 metre kadar toprağın içine giriyor. Görünür kılınan boşluklar yokluğu ifade ediyor.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin isimleri koyu renkli bronz panellere kazınmış ve gün boyunca gölgeler gibi okunuyorlar.

Gece, panellerdeki kanat benzeri bir profille her isim yumuşak bir ışıkla aydınlatılıyor. Paneller her ne kadar basit bir göürünüme sahip olsa da ısıtma, soğutma, aydınlatma, termal genleşme mekanizmalarının sağlandığı hassas mühendislik ürünü.

Aileler, “kaybettikleri kişinin isminin yanında kimin ismi yazmalı” gibi sorulara verdikleri yanıtlarla tasarım sürecinde aktif olarak rol aldılar. 1200’den fazla bireysel istek imkansız gibi gözükse de yoğun bir çalışmayla sonuçlandırılmış. Ortaya çıkan son üründe her ismin kendine özel lokasyonuyla anıt eşsiz ve özel bir yere sahip olmuş.

Erdal Kılıçkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir