Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

30 MART 1972 KIZILDERE KATLİAMI VE KIZILDERE’NİN DİRENÇ GÜLLERİ “ON’LAR

 

Dünya ve ülkemizin siyasi tarihine baktığımızda, düşünceleri, inançları ve devrimci değerleri için;ezilen halkların ve sömürülen sınıfların özgürlük ve kurtuluş mücadelesinde, bir an bile tereddüt etmeden ölümü kucaklayarak ölümsüzleşen devrimcilerin, yurtseverlerin,sosyalistlerin, komünistlerin destansı yiğitliklerini, direnişlerini görmekte ve saygıyla on’ları yad etmekteyiz!

İşte bu destansı direniş ve yiğitliğin bir adı da KIZILDERE dir.
ON’ların direnişidir!…

26 Mart 1972:THKP-C lideri Mahir Çayan ve yoldaşları, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin Inan’ın 6 Mayısta gerçekleştirilmesine karar verilen idamlarını durdurmak için Ordu’nun Ünye ilçesindeki Nato Radar üssü’nde görevli olan 3 İngiliz teknisyeni rehin alıp, kaçırırlar.

30 Mart 1972:Tokat’ın Niksar ilçesinin Kızıldere köyüne ulaşan Mahir Çayan ve 9 yoldaşının kaldığı (muhtarın evi) köy muhtarının önceden hazırladığı ihbar mektubunu jandarmalara teslim etmesiyle kuşatılır. Askerler, “teslim olun! “çağrısında bulunur. Bunun üzerine eline megafonu alan Mahir Çayan:

“Asıl siz teslim olun! ”

“Biz buraya dönmeye değil, ölmeye geldik! ”

“Kahrolsun emperyalizm, yaşasın tam bağımsız Türkiye! ”

“Sıradan askerleri çekin, üst rütbeliler gelsin! “diyerek karşılık verir.

Mahir Çayan,megafonla konuşarak amaçlarını ve İngiliz teknisyenleri neden kaçırdıklarını hem köylülere hem de askerlere anlatır. Mahir Çayan ve yoldaşları, şayet talepleri karşılanmazsa ve ateş açılırsa, rehineleri öldürüp, çatışma kararı alırlar. Köyün ve kaldıkları evin etrafı binlerce komando asker tarafından sarılır. Helikopterlerde köyün üzerinde uçmaktadır. Askerlerin, rehinelerle konuşturulması talebine olumlu yanıt veren Mahir ve yoldaşları Ertuğrul Kürkçü, Cihan Alptekin, Saffet Alp görüşmek için çatıda beklerken, bu esnada grubun üzerine makinalı tüfeklerle açılan ateş sonucu Mahir Çayan, başına isabet eden kurşunlarla yaşamını kaybeder ama ezilen halkların ve sömürülen sınıfların mücadelesinde ölümsüzleşir. Fikirleriyle, eylemleriyle devrimin kızıl yolunu aydınlatmaya devam ediyor ve devam edecek.

Mahir Çayan katledildikten sonra yoldaşları, alınan karar gereğince 3 ingiliz teknisyeni öldürür ve askerlerle çatışmaya girerler fakat hedefleri menzil dışında kaldığı gibi ağır makinalı tüfekler, roketatarlar hatta havan toplarıyla ateş altına alınan grubun kaldığı kerpiç evin duvarları delinir ve bir kısmı çöker. Teslim olmayı reddeden devrimciler, ağır makinalı tüfekler ve roketatarlarla açılan ateş sonucu hunharca katledilirler.

Kızıldere katliamında:

MAHİR ÇAYAN
SABAHATTİN KURT
SİNAN KAZIM ÖZÜDOĞRU
HÜDAİ ARIKAN
CİHAN ALPTEKİN
ÖMER AYNA
NİHAT YILMAZ
ERTAN SARUHAN
AHMET ATASOY
SAFFET ALP
Yaşamını yitirir. ERTUĞRUL KÜRKÇÜ ise yaralı olarak yakalanır.

KIZILDERE KATLİAMI ile 68 kuşağının oluşturduğu 71 devrimci pratiğinin THKP-C ve THKO kadrosunun devrimci önderleri büyük bir darbe aldı. Ancak, devrimci mücadele inişli-çıkışlı da olsa devam etti…

Mahir ve arkadaşları siper yoldaşlığının, feda ruhunun, ölümü paylaşmanın,küçük hesapların peşinde olmayıp, halkın çıkarlarını savunmanın, “biz buraya dönmeye değil, ölmeye geldik!” kararlılık ve inancında direnişin en soylu devrimci iradesidir.

ONLAR; kızıldere’de öleceklerini biliyorlardı ama yok olmayacaklardı!
ADALILAR’ın türküsü, ezilen halkların ve sömürülen yoksul emekçi sınıfların marşına dönüşecekti!

KIZILDERE,tarihin sayfasına erdemli ve onurlu yaşamanın, devrimci irade, bilinç ve kararlılığın,halkların çıkarı ve mutluluğu için canını ortaya koymanın,davaya ve halka inançla bağlılığın yani ON’ların adı olarak yazılmış ve ON’ların adı halkların yüreklerine kızıl sevdalarla kazınmıştır!

ON’LARI saygıyla anıyor, mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz! Faşizme dik durabilmek için!

Umutta kalın, dirençli olun.

Hüseyin YALÇIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir