Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Müslüm Sakinc: Bu onurlu yol’da yürüyemeyeceksen çıkmayacaksın yola

Avrupa Alevi Harekinin ve temsilcilerinin söylemleri ve daha da önemli olan sergiledikleri duruşları, hareketin içine olduğu gibi dışarıyada, özü-sözü bir olan onurlu bir duruş segilemeleridir. Dışarıda bükülerek, el-pençe divan durup birilerinin karşısında, alevilerin taleplerini onurluca dile getiren, savunan saygıdeğer bir canı, birlikte yürünülen yolda yalnız bırkmak, sonrada tribünlere oynarcasına, Facebook ta fotoğraflar, yazılar yayınlamak, binlerce yıldır bu yolda verilen canlara yapılan hakarettir. Bunun kabullenilir bir yanı olamaz. Bu onurlu yol’da yürüyemeyeceksen çıkmayacaksın yola. Bunu yapanların özeleştirilerini yaparak, tüm görevlerinden çekilmeleri yapabilecekleri en doğrusudur.
Ayrıca Avrupa Alevi Hareketi, Türkiye’ye yönelik, destekleyeceği, birlikte yol alacağı kurum, kuruluş ve kişileri daha iyi seçmeli. Ahbab-çavuş ilişkileriyle, emmi-hısım-akraba anlayışıyla değil, hertürlü baskı ve zulüme karşı bu yol ‘u onurluca yürüyen canlarla, kurum ve kuruluşlarla birlikte yürümeli, yapabileceği maddi ve manevi desteği bu canlara sunmalı.
Bu anlamda, Isparta’da belediye başkanının ve valinin karşısında, alevilerin taleplerini savunamayıp, o onura eremeyenlerin yanısıra tüm Avrupa Alevi Hareketi kadrolarıda geniş kapsamlı bir durum değerlendirmesi yaparak, yol uğruna atılacak adımlarını yeniden gözden geçirmeli. Özellikle Almanya’da kazanılan hakları ve konumu göz önünde tutarak, alevilerin talep ettikleri en doğal haklarını, başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada elde edip, hayata geçirmek için çalışacak kadroları oluşturmalı. Ancak o sayede, alevilerin inancı, felsefesi veya yaşam biçimlerini, dışarıdan hiçbir müdahaleye yer vermeden, alevilerin kendilerinin belirleyebileceği bir denge kurulabilir.
Aşk ile ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.