Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HAKKİKAT= VARLIKTIR. HAKK= ENERJİDİR, CANDIR, NEFESTİR.

-Ali Koçak

Bunların hepside İnsanda mevcuttur. İnsan= EnElHak’tır Bilimsel Piskolojiyi tabiiki bir Piskoloğdan duymak bence daha doğru olur. REA-HEQ / HAKK-YOLU Alevilikte Türbe veya Yatır isim olarak son 200, 250 yıldır kabul görmüştür. Komşulara, Mahalleye uyum sağlamak, kamufle olabilmek için kabul edilmiş isimler/terimlerdir. Aleviler; Hakk Yolunda Evrende/Kainatta, doğada var olan her nesneyi kutsamış ve onları bir canlı olarak kabul etmişlerdir. Evrendeki nesnelerin birbirine döndükleri tarafların aydınlık olmasına kutsiyet vermişlerdir. İnsanın kendisi içinde buna nur (Cemalin/ Nur) yüzlü demişiz. Ziyaretlerimiz sabahları Güneş ışınlarının /Tiraja Roj un vurduğu yerdir.

Onun icin Ziyaretlerimiz, istisnalar hariç Dağların, Tepelerin doğu tarafındadır. O ziyaretlere yakın olan yolun üstündeki ağacıda dilek ağacı olarak kabul etmişiz. Bazen ziyaretin kendisi dilek ağacı dır. Bu dilek ağaçlarına kimseye söyliyemediğimiz gönüldeki dilekleri Ağaca anlatarak bir rahatlamaya varmış oluruz. Ziyarete giden yanında getirdiği bir Bez, bir Eşarp veya bir Mendili dilek ağacına bağlar. Muradların hasıl olması için Kainattan ve Dilekağacından Pozitif enerji dilenir. Bu dileklerin kabulu içinde Ziyaret niyaz( öpülür) edilir. Aleviler hiç bir zaman negatif bir söylemde bulnunmazlar. Alevilik bir sevgi yoludur bu sevgi Anaların çocuklarına sundukları karşılıksız sevgidir. Hiçbir Anne ( inancı ne olursa olsun) çocuğuna bedua etmez, kızmış olsada, kalbi kırılmış olsada, çocuğum Allah sana akıl fikir vesin der. Ana sevgisi hep kötülükleri ve negatıf söylemleri önler. Alevilik herşeyden önce Ana soylu bir yapıdan oluşmuş komunal bir yapıda yaşamın güzelliklerini ve zorluklarını sevgi ile harmanlıyarak topluma sunar.

Bu durumda herhangi bir eksikliğin olmaması için canları eğitir. Kötülük olmaması toplumun barış içinde yaşaması için Yola talib olan canları belirli kurumları ile hem eğitir hemde oto kontrol sistemi ile kontrol altında tutar. Kurumların Tamamı ikrar kurumlarıdır. Aile İkrarı ( Nikah gibi), Musahiblik ikrarı ve Kivralık ikrarları ile hem barışı sağlar hemde Yola Pire ve Musahiplerin birbirine verdiği ikrar/sözler ebediyen bozulmayan birer oruç olarak tutulur. İkrar Cemine katılan tüm Canlar birbirine ikrar verdikleri gibi birbirine, Yola ve Pire karşı sorumlulukda üstlenirler. Buda herkes diğerinin yanlış yapmaması için daima gizli bir kontrolü vardır.

Toplumda yapılan bireysel yanlışlıklarda 4 Musahip Can aynı oranda toplumun EDEB-ERKAN’ına karşı sorumlu oldukları için yanlışlıklarda toplumun karşısında mahçup olmamaları için bir birini kontrol ederler. Böylece bir Oto kontrol sistemi getirilmişve geliştirilmiştir. Alevilik: Börtü-Böceğe, Canlıya ”Cansıza” aynı nazarla bakar ve her nesneye ve onların yaşamına saygı göstererek kutsar. Alevilk; İnsanın kendisini bilmesidir. EDEB ini bilmesidir. Edebi açarsak E= Erkan. D=Dil. E= El. B= Bel. Bu dördüne sahib olduğun zaman verdiğin sözde ikrarında durursun. Yalan söylemez, dilinle güzellikleri anlatırsın. Hırsızlık yapmaz, Elinle ürettiğini ihtiyacı olanlarla paylaşırsın. Zina yapmazsın, Eşinle/ Eşitinle birlikte dünyaya getirdiğin çocğunu yetiştirip topluma yarayışlı bir insan olmasını sağlarsın.

Kısacası toplumun değer yargılarına saygılı olmak zorundasın. Bu saygı sadece Alevi toplumunun değer yargılarına değil. Toplumda hangi inaç ve kültürde olursa olsun onlarında değer yargılarına saygı göstermektir. Aleviliğin, islami, Türkü; Kürdü, Arabı, Almanı, İngiliz, Çini olmaz. Alevi sadece Alevidir. İnsandır. Kamil olma yolundadır. Eğer Aleviliği bir Aidietin önüne yada arkasina takarsan Aleviliğin Doğasına ters düşmüş olursunuz. Ayrica Aleviligi herhangi bir Dine bağlayan Aleviliğin farkinda değildir. Alevilik bir yoldur. Bir Doğal yoldur Evrenseliği ile Hakk yoludur. LA MEKANI GEÇİP İLA MEKANA VARMAKTIR: Hakk-Yolun’da Marifette İlmi ledunu hazmedip (İdari ve sosyal bilimleri edebiyat, sanaat ve zanaat bilimleri gibi bilimlerin tümüdür) İlmi Hikmeten ( Ecazacılık, Kimya ve Tıp gibi bilimlerdir.) Yikanip İlmi Cavidana ( Fizik Astro Fizik, Uzay bilimlerinin tümüdür.) varmaktir.

İlmi Ledunla Bogaz Çakrasinda Maviden Çikip, Alın Çakrasinda Çivit Mavisine bulanıp, İlmi Hikmette pak olup. Taç Çakrasina çıkarak. İlmi Cavidanda Eflatun Işigi ile Hakk ile Hakk olamktir. En El Hak Olmaktır. Aleviliği başka yerde Aramayın. İnsanla, Alevilğin kendi Cografiyasinda, Ziyaretlerle birlikte bölgede İnsanın Kamil olmasına bakın. Bir Başka şekli ile Gerçekten uzaklaşmak olur ( gerçekten uzaklaşan Hakk yoluna göre yol düşkünü olur ki onun boynuna kara taş bağlanır). Gönlünüzde Sevgi eksik olmasın Yolunuza ve kendinize sahip çıkın. Ayağınız takılsada, Yolda düşsenizde mutlaka bir Pire varın anlatın. O Hakk yolunun hizmet edendir size gerceğe varacağınız yolu mutlaka gösterecektir. Bu kısa yazımızdada anlatığımız gibi, Alevilik sadece insanla değil, doğasındaki Su kaynakları, Dağları Ziyaretleri ile Pozitif enerjilerini etrafına sunan her ziyareti ile gelenlere manevi bir rahatlık veren ve piskolojik olarak rahatlatan kutsal mekanlardır. Niyaz etmek:. Bir Ziyarette üstümüzde birkmiş olan negatif enerjilerden kurtulmak ve pozitif enerjisini almaktır. Pozitif enreji aldığın yerde negatif enerjiler topraklanarak toprağa akar ve pozitif enerji vucutta çoğalır ve ziyaret edende, oraya gelenlere pozitif enerji verir.

Kansız Lokmalar hazırlanırken, dilden dilekler ve gönülden muratlar Lokmaya Gulbang ( Dua) olarak söylenir ve Lokmalar paylaşılırken dildeki dilekler, gönüldeki muratların yerine gelmesi dilenir. Ve o dilekler Ziyaretlere söylenirken evrenin varlığı ve enerjisinede sunularak duyrulmuş olur. Kainata söylenenin, zamanı geldiğinde yerine geleceğine itikatla inanılır. Önemli bir noktayı unuttum nokta dememe bakmayın büyük bir gerçeğe cevap vermeyi nerdeyse unutuyordum: Pir Hünkar Hace Bektaş derki ” Kadın Erkek sorulmaz yol dilinde, hakkın var ettiği her şey yerli yerinde. Eksiklik noksanlık senin görüşlerinde” Yolumuzda eşitliğin var olması, cinsiyetin düşünülmeden yapılmasından gelir. Onun için Alevilkte. Talib, Rehber, Pir ve Murşid’in cinsiyeti olmaz. Büyük, Küçükde olmaz hepsi CAN’dır. Can=Nefes=Ruh=Hak=Kainat=Cümledir. Beden=Varlık=Hakkikat=Gerçektir. Aşk ile.

27 Ekim 2021 Berlin Eli’ye BaMaSor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.