Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİLER VE FAŞİZMİN ETKİLERİ

-Hüseyin Akpınar-
Basına yansıyan haberlere ve Recep Tayyip Erdogan’ın söylediklerine göre, AKP-MHP iktidarı, türkiyenin 58 ilinde, toplam 1585 Cemevi züyaretinde bulunmuş. Verilen bu sayılardan elbette müslümanın yalancılık ve palavracılık payını düşürmek gerekir. Geriye kalan ise, sayılarından bağımsız olarak, AKP-MHP faşizmi tarafından, Cemevlerine yönelik bir etkileme ve yönlendirme faaliiyetinin sürdürüldüğüdür. Bu bir gerçektir.
AKP-MHP faşizmi, Cemevlerine yönelik sürdürdüğü ilişki, etkileme ve yönlendirme faaliyetleriyle, neyi amaçlıyor?
1. Alevileri, kendi inançsal öğretilerinin yol göstericiliğinden koparıp, AKP-MHP faşizminin İdeolojisi olan milliyetci, ırkci ve kışkırtmacı politikalarına alet etmeyi amaçlıyorlar.
2. Alevileri kendi öğretileri ve ilkeleri olan ’72 millete bir nazarda bak’ düşüncesinden koparıp, AKP-MHP faşizminin uyguladığı, başka milletlere karşı düşmanlık politikasına alet etmeyi amaçlıyorlar.
3. Alevilerin, kendi öğretileri ve kurumları etrafında birleşip bütünselleşmelerini engelleyerek, onları bir birlerine karşı kışkırtmayı ve ayrıştırmayı amaçlıyorlar.
4. Etkiledikleri ve yönlendirdikleri Alevi gençlerini, AKP-MHP iktidarının kışkırttığı çatışma ve savaşlarda kullanmayı, yani savaşlarda Alevileri öldürmeyi amaçlıyorlar.
5. Vb.
Alevi öğretisine ve ilkelerine şu veya bu şekilde bağlı olan, insanı ve insan yaşamını kutsal sayan, 72 millete aynı nazarda bakan, kendine yapılmasını istemediği şeylerin başkasınada yapmasını istemeyen, bilimden gidilmayen yolun sonu karanlıktır diyen, çaşdaş Alevi kurumları, AKP-MHP faşizminin, alevilere karşı olan bütün kötü niyetlerini ve sinsi amaçlarını ayrıntılarıyla biliyorlar ve dillendiriyorlar.
AKP-MHP faşizminin bu sinsi politikalarını deşifre etmek, bunlara karşı çıkmak ve eleştirmek, elbette çok önemlidir. Fakat, sadece genel deşifre etme, karşı çıkma ve eleştirme faliyetleri, bu sorunun çözümü için yetersizdir. Sorunun çözümü yada küçültülmesi için, uzun soluklu, ciddi, bilinçli, Alevi öğretisi ve ilkelerini temel alan, bir strateji ve yaklaşım yöntemleri geliştirmek gerekir. Bu konuda henüz daha düşünce geliştirmeye ihtiyaç var.
1. Çaşdaş Alevi kurumları, AKP-MHP etkisi ve işbirliğinde bulunan kişi ve kurumlarla, açılış vb. gibi ortak faaliyetler içerisine girmemeli, onları meşrulaştırmamalılar.
2. Çaşdaş Alevi kurumları, AKP-MHP etkisinde kalan Alevi birey ve kurumların, milliyetci kışkırtıcı propagandaarına karşı, Alevi yolunun öğreti ve ilkelerini biliçli bir şekilde öne çıkarmalılar.
3. Çaşdaş Alevi kurumları, bilgelik bakımından konulara hakim, dil bakımından edep ve erkana uygun, ilişki bakımından ilkeli ve güvenilir bir davranış örneği olmalılar.
4. Vb., …
Aşk ile, …
Hüseyin Akpınar, 28.10.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.