Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ALEVİLERDEKİ OLGUNLUK, AKP PROVAKASYONLARINI VE OYNANAN OYUNLARI, BOŞA ÇIKARACAKTIR

-Hüseyin Akpınar-

Günlük basına yansıyan haberlere göre AKP, Türkiye’nin 58 şehrinde, toplam 1585 Cemevini ziyaret ederek, yürüttükleri kapsamlı bir çalışma sonucunda, Cemevlerine yönnelik 3 önemli adım atmayı planlıyormuş.

Atmak basına yansıyan haberlere göre AKP, Türkiye’nin 58 şehrine, toplam1585 Cemevi’ni zıyaret e istedikleri bu adımlar sırasıyla şunlarmış.
1. Cemevleri’nin Kültür Merkezi statüsüne kavuşturulması.
2. Cemevlerinde görevli olan Dedeler’e maaş bağlanması.
3. Cemevleri’ elektrik ve su giderlerinin devlet tarafından karşılanması.
Bu adımların atılması Alevi toplumunun talepleri olmadığı gibi, Alevi toplumu özellikle 1. Ve 2. kesinlikle reddetmektedirler. Anlaşılan AKP-MHP hükümeti, Aleviler’in gerçek taleplerini yok saymak veya reddetmek için bahane üretiyor. Sözde züyaret ettikleri Cemevleri sayısınında böylece palavra ve yalan olduğu ortaya çıkıyor.

AKP-MHP iktidarına hiç göven olmaz. Bunlardan her türlü provakasyon ve oyun beklenir. Daha dün cümbüşevi dedikleri Cemevlerine yarın Kültirevi diyeceklermiş. Söylediklerinden utanma ve özür dileme diye bir kültürleri yoktur. Kafaları bozulunca yine hakaret ederler…

Alevi toplumunun ve çağdaş Alevi kurumlarının gerçek talepleri bütün kamuoyuna açık ve herkes tarafından bilinmektedir. Bu taleplerin başındada, CEMEVLERİ’NİN STATÜSÜNÜN İBADETHANE OLARAK TANINMASI, gelmektedir.

Alevi toplumu, kendi Cemevlerini Aleviler’in İbadethanesi olarak, zaten statülendirmiştir. Cemevleri’nin pratik özelliği, konumu ve işlerliği bakımından, ibadethane oluşudur. Alevilerin arzusu, devlet ve siyasetinde sorun yaratmadan, bu gerçekliği kabul etmesi ve hukuken tanımasıdır.

Alevi toplumu, AKP-MHP vaatlerine yada karalarına güvenmemeli, onların yönlendirdiği bütün entrika, oyun ve aldatmacaları boşa çıkarmalıdır.

Avrupa ülkelerinde Cemevleri Aleviler’in ibadethanesi olarak tanınmıştır. Türkiyede, ‘Cemevleri’nin Aleviler’in İbadethanesi Statüsü’ halkoylamasınasunulmalıdır. Çünkü, hükümetlerin ne dediği ile ne yaptığı belli olmuyor.

Aşk ile, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.