Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

‘Kanlı 1 Mayıs’ta katledilenler Taksim Kazancı Yokuşu’nda karanfillerle andı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDB üyesi bir grup, 1977 yılında hayatını kaybedenleri Taksim Kazancı Yokuşu’nda karanfillerle andı. Grup, daha sonra Şişhane Parkı’na giderek 1 Mayıs 1989’da Şişhane Parkı’nda hayatını kaybeden Mehmet Akif Dalcı’yı andı.

Taksim'de 1 Mayıs anması

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) 1977 1 Mayıs’ında hayatını kaybedenleri Kazancı Yokuşu’nda andı.

Grup adına basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu. Çerkezoğlu “Bugün burada bundan tam 45 yıl önce 1 Mayıs 1977’de yitirdiğimiz arkadaşlarımızı anmak için toplandık. Bu meydanda tam 45 yıldır bir anıyı yaşatıyoruz. 1 Mayıs 1977’de emeğin ve hürriyetin türküsünü söyleyen yüzbinler olarak buradaydık. Fabrikalardan, atölyelerden, belediyelerden, okullardan, üniversitelerden, sinema sektöründen gelmiştik. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bu düzen böyle gitmez diyenler olarak biz buradaydık” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklama sonrası 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenler için Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakıldı. Grup üyeleri, daha sonra Şişhane Parkı’na giderek 1 Mayıs 1989’da Şişhane Parkı’nda hayatını kaybeden Mehmet Akif Dalcı’yı andı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir