Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

20.Dersim Munzur Doğa Ve Kültür Festivali Tunceli Valiligi Tarafından Yasaklandı….

– Nurten Yalnzı –

Dersim belediyesi ve demokratik kitle örgütlerinin organize ettiği 20. Dersim Munzur doga ve kültür festivali il valiligi tarafından Yasaklandı. Valilik festivale katılacak olan grup Yorum ve grup İsyan ateşinin festivale katılmalarını yasaklama ve grup üyelerinin il merkezine girişine yasak getirdi, bununla yetinmeyerek festivalin gerçekleşecegi stadyumu ve kente giriş yapan insanların konaklamayerleri olan yurtları bakım ve onarım bahanesi ile kapatarak festivalin gerçekleşmesini fiili olarak engeledi.
Festivalin yasaklanmasına karşı Dersim halkı, Dersim belediyesi, HDP, ESP, EMEP, siyasi partiler, SMF, DEDEF vb. demokratik kitle örgütleri, Avrupa ve Türkiye den katılan alevi kurumları tarafından gerçekleştirilen kitlesel bir yürüyüşlen valiligin yasaklama kararı protesto edildi. Yürüyüşten sonra konuşmacılar tarafından aydınlara, sanatçılara çağrılar yapılarak il valiliginin ve AKP nin festivalin yasaklama kararına karşı duyarlılık göstererek festival komitesinin aldığı karara uymaları Dersim halkının birlikte hareket etmesinin önemine vurgular yapıldı.
Tüm bu çağrılara rağmen bazı sanatçılar pragmatist davranarak ilçelerde gerçekleşen festivallere katılarak gerici anlayışların değirmenine su taşıdıklarını da vurgulamak gerekir. Bu konuda en samimi ve tutarlı tavır festivale konuşmacı olarak davet edilen Alevi kurum başkanlarının ortaya koyduklarını belirtmek gerek. Merkezi festival komitesinin aldığı kararlara ve çağrılarına uyarak tüm programlarını iptal etmişlerdir.
Munzur Doğa Ve kültür festivalinin iptali sadece valiliğin bir kararı olarak algılamak festivalin iptalini gerektiren gerekçenin esas nedenini anlamamaktır, festivalin iptali gerici faşist AKP nin ülkede geliştirdiği tekçi ve ırkçı politikaların hayata geçirilme anlayışıdır. Ekonomik ve siyasal alanda daralan, ülkeyi yönetemez hale gelen AKP halk kitlelerinin bir araya gelerek örgütlenmesini engellemek için tüm yöntemlere baş vuruyor. Munzur doga ve kültür festivalinin yasklanmasının temel nedenini anlamak için Dersim kültür festivalinin özünü ve içeriğini anlamak gerek, bu anlaşılmadan yasaklamanın asıl nedeni de anlaşılamaz.
Munzur Doğa kültür festivali sadece eğlence amaçlı gerçekleşen, türkülerin ve halayların çekildiği bir festival degildir. Munzur dağa ve kültür festivali içerik olarak polittiktir. 1990 lı yılların başında devletin resmi güçleri tarafından Dersimde uygulanmaya konulan gıda ambargosu, köy boşaltmaları, orman yangınları, barajlar ve siyanürler ile katledilmek istenen doğal ekolojik yapının korunmasına, bir bütün olarak kültürel asimilasyona dikkat çekmek toplumsal duyarlılık oluşturup Dersimin sorunlarına ilgiyi artırmak için amaçlanmıştır. Geçmişten günümüze Devletin Dersime yönelik tavrından bir değişiklik olmadığı gibi Dersimin inançsal kimliğine yönelik özel politikalar geliştirerek asimilasyon politikaları dahada derinleşerek devam ediyor.
Devlettin Dersim Festivalini iptal etme nedenini tamda devletin Dersime yönelik özel olarak geliştirdiği asimilasyon politikalarında aramak gerek. Dersimin doğal ortamını yok etme ve insansızlaştırma politikalarında başarılı olamayan egemen güçler Dersimin ve dersimlilerin kızılbaş alevi kimligi ile bir araya gelerek kendi değerlerini korumalarını, mevcut sorunlarına çözüm politikaları geliştirmelerini engelemek, ekonomik olarak kentin gelişmemesi için festivallere yasaklar, engellemeler getirmektedir.

Devletin Dersime yönelik bu özel politikasını anlayıp bilince çıkararak, devletin Dersime yönelik özel olarak uygulamaya koyduğu politikalarını boşa çıkarabiliriz, bu anlaşılmadan devletin Dersime yönelikpolitikalarını boşa çıkarmak ve ortak zeminde birlikte hareket etmek mümkün görünmüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.