Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ÇAPANOĞLU SÜLEYMAN

İç Anadolu Amasya, Yozgat, Ankara, Niğde, Kayseride, mutsarrıflık yapan (Bu bölgelerin sancak beyi, en yetkili tek hakimi) Ahmet paşa iki oğlu Mustafa ve Süleyman ile uzun süre ( derebeylik) halka zor kulanarak bu bölgeleri yönetmiş, 1803’de ikinci Mahmut tarafından ortadan kaldırılmıştır.
 
Çapanoğlu bir gün fakir bir köylünün evinin önünden geçerken, kapının tahtalarını kemirmekte olan bir eşek görür,eşek bu çapanoğlu fakir köylüyü huzuruna çagırtır,başlar fakir köylüyü azarlayıp sıkıştırmaya, eşeğin kapıyı kemirmeyecek bolca yem vereceksin, tarlaya bostana girip orada istediği gibi yayılacak yoksa seni içeri atar sürüm sürüm süründürürüm der. Bunun üzerine zavallı köylü eşegini bağlayamaz olmuş,eşek bir bostana bir tarlaya girip istedigi gibi yayılırken,köylü bir gün dayanamayıp, eşek oğlu eşek yiyip yiyip semirirsin, çifte atarsın tabii, sende biliyorsunki arkanda
 Çapanoğlu var demiş.
Bilindigi gibi Kemal Kılıçtaroğlu gitiği bir şehit cenazesinde,etrafında milli savunma ve diger bazı bakanlar olmasına rağmen o gurubtan ayrıştırılarak,o kadar asker,  polis, Jandarma olmasına rağmen beslemelerin içerisinde linç edilmek istenmiş, utanmadan savunma bakanı çıkıp arkadaşlar tepkinizi gösterdiniz mesaj alınmıştır, bir diger çapanoğlu onun orda ne işi var,bir başka çapanoğlu ise sana yumruk atacak kadar, sen bu insanlara ne yaptın deyip arabayı taşlayan,evi yakın diyen bu yezid soyuna adeta pirim verip arkalarında çapanoğlu gibi beslemelerinin arkalarında durmuşlardır.
 
Biz şunu iyi biliyoruz, Maraşta, Çorumda,  Sivasta,Malatyada yaptığınız linç girişimlerini unutmadık,unutmayacağız. Sizde şunu biliyorsunuz, bu kültürü bu inancı, demokrasiyi yok edemediniz,edemiyeceknizde,çünkü bu inancın kökleri Emevi veya Vahabi inancı değil, oniki bin yıllık Göbekli tepeye, Hittitlere, Sümerlere dayanmaktadır. Yani medenidir, insan temelidir, merkezinde sevgi vardır, hoş görü vardır, ne insan taşlatırlar, nede insan yakarlar.
Ali Sönmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir