Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hakkari’nin yokuşunu aşıp kente vardılar

30 Haziran’da başlayan “İradeye Saygı Yürüyüşü” Hakkari’ye ulaştı. Depin’den kent merkezine kadar sıcak havaya rağmen yokuşu tırmanan yüzlerce kişi 200 kilometrenin en zor kulvarını da tamamlayarak kente ulaştı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi yönetimindeki Hakkari Belediyesi’ne 3 Haziran’da kayyım atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” 9’uncu günü yürüyüşün en zor etabı oldu. Depin’den kent merkezine olan 10 kilometrelik yokuşu çıkan yürüyüşçüler büyük bir irade ortaya koydu. Hava sıcaklığının 30 dereceyi aştığı kentte, özellikle yaşı ilerlemiş yürüyüşçüler açısından 200 kilometrenin en zor bölümü oldu. Yokuş boyunca üç kez mola veren yürüyüşçülere buzlu su ve kek ikram edildi. Yürüyüşün kent merkezine yaklaşması ile birlikte insanlar pencerelere çıkarak zafer işareti ve sloganlarla yürüyüşçüleri karşıladı. Oldukça yorulan yürüyüşçülere evlerinden getirdikleri çay ve suları ikram eden yurttaşlar, sloganlarla yürüyüşçüleri uğurladı.

Tansiyon ve farklı hastalıkları olan yurttaşlara anında müdahale edilerek, hastaneye kaldırılırken, halk büyük bir coşkuyla kente girdi.

Yürüyüşe DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP Eş Genel Başkanı Cahit Kırkazak, DEM Parti bileşenleri, belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri ve 500’e yakın kişi katıldı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir