Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HEM KEL HEM FODUL

 
Çok eski devirlerde, berberler sadece tıraş, yapmaz; aynı zamanda, diş çeker; kırık sarar, beli inciyenlerin belini çeker, masaj yaparmış. Bu gelenek bazı yerlerde halâ devam etmektedir. Bazen berbere gitiğiniz zaman omuzlarınıza masajda yapar. Yani bir nebze olsada bu gelenegi bilmedende olsa devam etirirler.
 
Berberlerin bir başka özeliğide milli istikbarat teşkilatı gibidir, kim nerde oturuyor, kim ne iş yapıyor, nerelidir hepsini sorar ögrenir ve bilirler.
Yaşı kırkı geçmiş, saçları dökülmeye başlamış, saç sakalına aklar düşmüştü. Parayıda çok sever iş güzar; herşeyi bilen, her konuda fikri olan bir berberdi. O civarın en saygın ve zengin bir Ağanın başına saç kıran hastalıgı düşmüş, saçlarının dökülmesini ne hekimler, nede berberler,çare bulamamışlardı. Ağa herkese bir duyuruda bulundu “kim saçlarımı gene eski görünümüne getirirse büyük bir servet verecegini duyurdu”bizim iş güzar berber serveti duyunca, doğruca ağanın huzuruna çıktı, ağam ben senin saçlarını eskisi gibi geri getiririm deyince, ağa berberi tanıdıgı için aşağıdan yukarıya doğru bir süzdü, ulan iş güzar kelin merhemi olsa başına sürer deyip oracıktan kovdu.
 
 Kehyasına dönerekten bunca doktorlar, lokman hekimler, çare bulamamış, bu işgüzar parayı duydu yaa çare bulacakmış! Adama bak yahuu; hem kel hemde fodul dedi. (Fodul:kendini başkalarından üstün gören.) Bazen etrafıma bakıyorum, kendine bir düzen kurmuş, smide iş adamı olmuş üç kuruş parası var diye, her konuda ahkam kesenler, bir toplantıya katılıyorsunuz, bazı kişiler çıkıp, öyle bir atıp tutuyorlarki… Müthiş bir kadın hakları savunucusu, bazen ekonomist, bazen dini bütün teolog, jeolog , doktor vs.oluyorlar. Hele politikayı sorma gitsin, hiçbir politikacı iyi değil, hiçbiri ülkeyi yönetmeyi bilmiyor, politika böyle yapılırsa şöyle olur, iyide olur falan filan… Sanki her konuda fikir belirtmeleri gerekiyormuş gibi, sizin anlayacagınız hem keller hemde fodul, sadece tıraş yapıyorlar.
Ali Sönmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir