Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AKD Genel Merkezi:‘‘ Hasan Kılavuz Dedemizi Kimseye yem etmeyeceğiz‘‘

AHA – AKD Genel Merkezi, Diyanet İşleri Başkanı’nın Ali Erbaş’ın Mersin Cemevi‘ni ziyaret etmesine ve yapılan görüşmelere Alevi kurumlarının sert tepki göstermesinin ardından, yapılan zıyarete ve görüşmeye  ilişkin açıklama yaptı.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) yazılı açıklamasında, “Alevi toplumuna sorumluluğumuz gereği asla yanlış yapmadık, kimseyle gizli görüşmedik, AKD olarak her zaman olduğu gibi bundan sonrada diyalog ve istişareyi hep önde tutacağımızı bilerek davrandık ve davranmaya devam edeceğiz” ifadelerin kulandı.

AKD Genel Merkezi’nin açıklmasının tam metini:

‘‘Demokratik Alevi Kurumları, 30 yıldır bu konuda mücadele etmekle beraber Diyanet İşleri Başkanlığı’nın mutlaka kaldırılmasıyla ilgili de sürekli gündemde tutup, inançların ve Dinlerin özgürleşmesi ve Devlet’in tekelinde olmaması gerektiğini söylemiştir.
Laik bir Ülke olmamıza rağmen laikliğin işlemediğini hepimiz biliyoruz, bu nedenle gerek Devlet ve Hükümetler başta olmak üzere Diyanetin de kapatılmıyorsa bile, Devlet’ten yardım almaması gerekmektedir.
Bu ve buna benzer konularla alakalı yıllardır verdiğimiz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi herkesin bilmesi lazım.
İki gündür yaşanan bu olayı buradan kamuoyuna belirtmemiz gereken konu ise D.İ.B Mersin’deki bir programa katıldıktan sonra Mersin Valisi’nin Mersin Cem evimizin Başkanı ve aynı zamanda ABF İnanç Kurulu Başkanı olan Hasan Kılavuz Dedemizi arayarak çay içmeye gelmek istediklerini söylemesiyle Başkanımız sorumluluğu gereği ve insani bir duruşla “gelin” demiştir.
Sonrasında D.İ.B Vali Bey ve İl Müftüsü Cem evimizi ziyaret etmişlerdir. Ziyaret esnasında Hasan Kılavuz Dedemiz yıllardır dillendirdiğimiz sorunları tek tek orada sıralayıp gerekeni söylemiştir.
Yani bütün bunlar tamamen spontane gelişen ve olması gereken durumlardır, ayrıca görüşmede ve misafir olarak gelenlere ne söylendiği önemli olup, Alevi edep ve erkanına uygun bir uğurlamayla yolcu edilmişlerdir.
Şimdi geldiğimiz noktada iki gündür, özellikle sosyal medya üzerinde klavye kahramanlığı yapan arkadaşlara diyeceğimiz şudur ki; biz hiçbir zaman eylemden ve söylemden kaçmadık.
Alevi toplumuna sorumluluğumuz gereği asla yanlış yapmadık, kimseyle gizli görüşmedik, AKD Örgütü olarak her zaman olduğu gibi bundan sonrada diyalog ve istişareyi hep önde tutacağımızı bilerek davrandık ve davranmaya devam edeceğiz.
Hasan Kılavuz Dedemizi de bu insani, örgütsel sorumluluğun bilincinde olduğu için kimseye yem etmeyeceğimizi bilmenizi istiyoruz.‘‘

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir