Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Ergenekon fraksiyonu kaybettiği alanları yeniden kazanmaya çalışıyor

Herkes Erdoğan’ın başında olduğu AKP odaklı iktidar alanını suçluyor, ama olayın zamanlaması ve Kılıçdaroğlu’nu yıpratmayı hedefliyor olması, akla başka olasılıkları getiriyor. Evet, Erdoğan’ın bu işte “parmağı” olabilir ama sadece “yancı” olmuş olması yüksek olasılık. Daha önce yaşanan ve Erdoğan’ın hakimlerinin doğrudan yer aldığı Cumhuriyet gazetesi operasyonunda da, yine aynı düşüncemi belirtmiş ve “esas oğlan” olarak Ergenekon olarak kodlanan devlet fraksiyonunu işaret etmiştim. Ergenekon fraksiyonu kaybettiği alanları yeniden kazanmaya çalışıyor, işini yaparken de iktidar ortağı Erdoğan’dan yardım alıyordu.
O yazıda, sıranın muhtemelen CHP’de olduğunu özellikle vurgulamıştım. Bahsettiğim “sıra” gelmiş olmalıdır.
ABD’nin Cemaat kod isimli ajan ağını kullanarak yaptığı aşağılık “kaset” operasyonu ile, Ergenekon’un “sivil” siyaset alanındaki mutemetlerinden olan Baykal aşağı indirilmiş, dar bir çevre dışında kimsenin tanımadığı Kılıçdaroğlu “paraşütle” CHP’nin başına kondurulmuştu. Çok yönlü yürütülen operasyonda, Ergenekonun iktidar alanına ağır bir darbe vurulurken aynı zamanda yerel sermayenin de önü açılıyordu. Kılıçdaroğlu, görevini yaptı ve şimdi de ondan sonrası için öne çıkan İmamoğlu daha da hamleci bir hat izleyerek CHP’yi sermayenin doğrudan kontrolüne sokmaya çalışıyor.
İşte, son günlerde yaşanan rezalette, öyle anlaşılıyor ki, Ergenekon “rövanş” hamlesini yapıyor. CHP yeniden Ergenekoncu devlet fraksiyonunun doğrudan kontrolüne girecek, sermayenin kazandığı inisiyatif alanı daraltılacaktır.
Rövanş hamlesinin oldukça acemice yapıldığı görülüyor. Kılıçdaroğlu, yediği yumruğun “sahibini” iyi bildiginden olacak, şaşkın ve yaptığı açıklamalarla Ergenekoncuların aslında ellerinde patlayan hamlesinin hedefine doğru ilerlemesinin önünü açıyor.
Hamlenin hedefine varma olasılığı hem yok hem de var.
Şayet Kılıçdaroğlu-İmamoğlu ekseni direnirse, süreçten daha güçlü olarak çıkacaktır, bu direnişte Kaftancıoğlu’nun da onlarla birlikte davranma olasılığı güçlüdür. Eğer ama şimdiki şaşkınlık sürüp giderse Ergenekon rövanşı alacaktır. Operasyonun “başlama” işaretini aslında Bahçeli’nin verdiğini de özellikle vurgulayalım.
Ergenekoncuların en büyük “şansı” yerel sermayenin şahsiyetsiz, korkak ve sinik yapısıdır.
İnce’ye gelince, sözünü etmeye bile değmeyecek zavallı bir şarlatan!

Oğuzhan Kayserilioğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir