Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

PSAKD’dan Sivas katliamı sanıklarıyla ilgili açıklama!

Devlet destekli şeriatçı – faşist  odakların gerçekleştirdikleri 2 Temmuz 1993 Sivas katliamı,  Alevi toplumunun ve kıblesi insan olan tüm kesimlerin hafızalarına insanlık suçu olarak kazınmıştır.

Faşist odakların,  insanları diri diri yakarak hunarca katletmelerinin  üzerinden 27 yıl geçmiş olmasına rağmen, bu vahşı katliamın sorumluları AKP iktidarı tarafından korunduklarından dolayı, hala cezalandırılmamıştır.  Bu gelişmelerle birlikte, AKP iktidarının katileri koruyup kolldığı söyleminin gerçek olduğunu birkez daha gördük.  Sivas katliamının firari sanıklardan Eren  Ceylan’ın, Murat Songur‘un ve Murat Karataş’ın İçişleri Bakanlığının “Terör suçlarından arananlar” listesinde olmadığının ortaya çıkması, bu söylemin altı boş bir söylem olamdığını somut bir göstergesidir.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD), Sivas katliamının firari sanıklarının “Terör suçlarından arananlar‘‘ listesinde olmamalarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

‘‘2 Temmuz 1993’te yaşanan Madımak Katliamı, insanlığa karşı işlenen büyük bir suçtur. Alevi toplumunda travmaya yol açan ve etkisini hala hissettiğimiz bu katliam sadece bu toprakların değil dünya tarihinde de kara bir leke olarak yer almıştır‘‘ ifadelerinin yer aldığı PSAKD Genel Merkezi’nin  açıklamasının davamında, şunlar kaydedildi:

‘‘Bu tür katliamların bir daha yaşanmaması için devletler, failleri cezalandırmakla kalmaz, katliamı yaratan siyasal iklimi ortadan kaldırmak için olağanüstü tedbirler alırlar ve mağdurların yaralarını sararlar.

Tüm dünyada hal böyleyken ülkemizde Madımak katliamı faillerinin neredeyse ödüllendirilmediği kaldı. Tek bir pişmanlık belirtisi göstermeyen sanıklardan Ahmet Turan Kılıç, geçtiğimiz aylarda yaşlılığı ve hastalığı bahane edilerek Cumhurbaşkanı tarafından affedilmişti.

Cezaevlerinde onlarca ağır hasta mahpus olmasına karşın katliam faili affedilerek Alevi toplumunun sinir uçlarıyla oynanmaktan çekinilmemişti.

Katliamın üç firari sanığı olan Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın İçişleri Bakanlığı tarafından “terör arananlar” listesinde olmadığını öğrendik. Katliamda hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa’nın avukatı Coşkun Özgür Piroğlu, İçişleri Bakanlığı’na başvurarak bu kişilerin listeye alınmasını talep etti.

Dernek olarak bizler de bu talebin takipçisi olacağız. Piroğlu’nun dilekçesinde de belirttiği gibi firari sanıkların suçları Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar arasındadır. Sivas Katliamı, örgütlü olarak gerçekleşen bir terör katliamıdır.

3 sanık aranan teröristler listesine eklenmeli ve Bakanlığın internet sitesinde yayınlanmalıdır.‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir