Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ÖKÜZÜN SÜT KARDEŞİ

Öğretmen, “Diren Simge!  Kızım, gel bakalım buraya” diye seslendi, kendinden emin küçük adımlarla öğretmene doğru ilerlerken, sınıfa bir bakış attı. Öğretmenin karşısına geçip hazır bir vaziyette durdu, buyur öğretmenim dedi, Öğretmen kızım ayıp değil mi, arkadaşın Tansu`ya öküzün süt kardeşi demişsin, bak üzülüp duruyor. Evet öğretmenim söyledim, o da benim kalemimi çaldı, onun için Tansu’ya Öküzün süt kardeşi dedim. Ayıp değil mi insan; insanın kalemini çalar mı hiç? yine söylüyorum, o hem ineğin hem de öküzün süt kardeşi, öyle olmasa, kalemi mi çalmazdı dedi ve lafının arkasında durmaya devam etti.

Akılı bir çocuk bu lafların arkasında bir şeyler ifade etmek istiyor diye olayı derinleştirmek istedim, Diren Simge nasıl böyle bir kanıya vardın, biz insanız “öküzün, ineğin nasıl süt kardeşi oluruz bana anlatır mısın diye sordum? anlatayım öğretmenim dedi ve başladı anlatmaya, şimdi diyelim biz doğunca neyle besleniyoruz? öğretmen süt ile diye cevap verdi, peki bir çocuğu bir başka anne emzirirse o anne çocuğun neyi olur?

Öğretmen süt annesi olur dedi.

Annenin sütü çocukları emzirmeye yetmezse, çocuklar ne yer; içer? öğretmen bir an düşünerek ya inek ya da koyun sütü içer dedi. Peki “O ineğin yavruları varsa, onlar büyüyünce ne olur diye sordu? Öğretmen yaa İnek, ya da Öküz olur diye cevap verdi. Şimdi anladın mı öğretmenim benim Tansu`ya neden İneğin; Öküzün süt kardeşi dediği mi, şayet ineğin sütünü içiyorsa” ineğin yavruları da Tansu`nun süt kardeşleri olur dedi.

Ağzım açık kalmıştı, ben hiç böyle düşünmemiştim dedi öğretmeni. Hepimizin bildiği gibi şu günlerde, Corona Pandemisi politikacılar ve Dünya sağlık Örgütü tarafından gevşetilmeye başlandı. Öyle görülüyor ki, insanlar yine, alışveriş merkezlerine doluşmuş, kıtlıktan çıkmış öküzler gibi yiyeceklere saldırıyor, alışveriş yapıyor, otobüs ve Tramvaylarda üst üste yolculuk yapıyor, hastalık bulaşır mı, bulaşmaz mı diye umurlarında bile değil.

Diren Simge`nin dediği gibi İneğin; Öküzün süt kardeşleri gibi olmayalım, kendimizi ve ailemizi korumak için, maskelerimizi takıp, en az bir buçuk metre mesafemizi koruyup, ellerimizi yıkamaya özen gösterelim.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir