Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

BAF: ” Britanya’da Yaşayan Aleviler Olarak 2021 Nüfus Sayımı İnanç Hanesinde Görünür Olmak İstiyoruz! ”

Britanya Alevi Federasyonu ( BAF) , 2021 yılında Britanya’da yapılacak nüfus sayımı formlarında, Alevi seçeneğinin yer alması için çok yönlü bir kampanya başlatıyor.

Britanya’da nüfus sayımı formlarında, İnanç toplumlarıyla ilgili 6 başlık var. Bu başlıklarda 6 inancın ismi ve diğer seçenekler yer alıyor. Aleviler bugüne kadar ‘diğer’ seçeneği işaretledikten sonra ‘Alevi’ yazıyorlardı. Bu durumun ortadan kalkmasını ve nüfus sayımı formlarında Alevi seçeneğininde yer almasın isteyen Britanya Alevi Federasyonu, bugün bu konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

” BRİTANYA’DA YAKLAŞIK 300 BİN ALEVİ YAŞIYOR ”

”Aleviler olarak 1980’lerin başından itibaren Britanya’ da yaşamaya başladık. Kırk yıldan kısa bir süre içinde Britanya’da, toplumun her alanında var olup, kendi inanç ve kültürümüzü koruyarak, bu toplumun bir parçası olduk. ” ifadelerinin yer aldığı BAF açıklamasını devamında, şunlar kaydedildi:

”2015 yılında İngiltere ve Galler Vakıflar Kurulu Aleviliği bağımsız bir inanç olarak kabul etti. Ayrıca 2017 Britanya İçişleri Bakanlığı raporunda da Britanya’da yaklaşık 300 bin Alevi yaşadığı bilgisi yer aldı.

Şimdi Aleviler olarak bu ülkede her on yılda bir yapılan nüfus sayımında da yer almak isitiyoruz. Nüfus sayımı formlarında, İnanç başlığı altında 6 inancın ismi ve diğer seçeneği bulunmaktadır. Aleviler olarak bugüne kadar ‘diğer’ seçeneğini işaretleyip ‘ALEVİ’ yazıyorduk. 2021’de kullanılacak olan nüfus sayımı formlarında Alevi seçeneğinin yer alması Alevilerin kamusal alanda daha fazla görünür olmasını sağlayacaktır.

 ” NÜFUS SAYIMI FORUMLARINDA ALEVİ SEÇENEĞİNİN YER ALMASINI İSTİYORUZ ”

2021 Nüfus sayımı formlarında Alevi seçeneğinin de yer alması için Kuzey Enfield Milletvekili Feryal Clark’ın 21 Mayıs 2020 tarihinde Nüfus Sayımı komisyonuna gönderdiği mektuba gelen cevapta 2021 sayımı için elektronik (online) formlarda Alevi seçeneğinin yer alabileceği belirtildi. Ancak basılı formlarda aynı seçeneğin yer almasının zor olacağı vurgulandı.

İnanıyoruzki Alevilerin 2021 Nüfus Sayımında görünür olması için yürüteceğimiz kampanya ve yaratacağımız kamuoyu ile basılı formlarda da Alevi seçeneği yer alacaktır.

Britanya Parlamentosu internet sitesi üzerinden imza kampanyası başlatmak için başvuruda bulunduk. Bu süreçte tüm Canlarımızdan imza kampanyası ile birlikte fotoğraf ve videolar ile kampanyamızı desteklemeye ve büyütmeye davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir