Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Cemevleri yaptıracağız

İstanbul Alevilerin sorunlarının çözmek için samim bir şekilde çaba harcayan ve İstanbu Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ümraniye Topağacı Mahallesi’ndeki Kazım Karabekir Cemevi’ni ziyaret etti. İmamoğlu’nu Cemevi’nde, Cemevi Başkanı Erdal Ahi ve yönetciler karşıladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cemevi başkanı Erdal Ahi ve  yöneticilerle yaptığı toplantıda tespit ettikleri iki temel konu olduğunu belirti., İlk konunun cemevinin kendisi olduğunu ifade eden İmamoğlu: “Cemevimizin, arazi olarak iyi yerleşkesi var. Ama bunun iyi konumlanması, iyi projelendirilmesi, iyi yapılanması lazım. Şimdi arkadaşlarıma talimat verdim. Malum bir hukuki süreç var, ayrıca 2B ‘den mülkiyet geçiş süreci var. Hem bunu takip edeceğiz hem İstanbul’umuza yakışan hem de buradaki hemşehrilerimizin ibadetlerini en saygın bir şekilde yapabilecekleri bir cemevini nasıl hep birlikte yaparız, onu bir harekete geçireceğiz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ikinci önemli  konunun İstanbul genelinde Alevilere hizmet edecek nitelikte cemevlerinin yapılması olduğunu belirtti: “Örnek teşkil edecek birkaç noktada cemevi hazırlama projemiz var” diyen İmamoğlu, konuşmasının davamında, şunları ifade etti:

“Bunu İstanbul’a hediye etmek istiyoruz engelleri ortadan kaldırıp. Bir tanesi de burası olabilir. Bu konuda adım atmak istiyoruz. İlk defa burada söylüyorum. Bu, benim kalbimde olan bir şeydi. Bizzat İBB olarak, başlangıcından sonuna kadar yol yürümek istiyoruz. Zaten, inançlara bakış açımızı biliyorsunuz. Artı, her inancın kendine has ibadet biçimine, ibadethanesine uygun bir şekilde insanların ihtiyaçlarının giderilmesi, yönetim anlayışımız gereği bizim sorumluluğumuzdur. Bu manada ister Sünni vatandaşımız olsun, ister Alevi, ister Caferi, ister Şafi… Hangi hemşehrimiz olursa olsun, ihtiyaçları bizim baş tacımızdır. Bu bir siyasi cümle ya da lütuf değildir. Bu, vatandaşımıza olan sorumluluğumuzdur. İnşallah, ikinci buluşmamızda bu ortaya çıkmış, neyi yapacağımızı yaklaşık öngörmüş, size de o müjdeyi verir hale geliriz burada…” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir